Jednou vetou

Sú podľa politikov krízy v koalícii vážnou vecou alebo nafúknutou bublinou?

Obávajú sa poslanci predčasných volieb?

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Krízu v koalícii opäť lídri vládnych strán zažehnali. Z rokovania NR SR posťahovali po rokovaní koaličnej rady sporné zákony z dielne SNS, ale aj Most-Híd, či SMER-SD. Premiér Pellegrini po koaličnej rade vylúčil, že by sa parlamentné voľby konali predčasne, už na jeseň. Zopakovala sa tak situácia, ktorú sme zažili už niekoľkokrát, a síce spor tento raz medzi Andrejom Dankom a Petrom Pellegrinim nevyústil do pádu vlády. Politikov v parlamente sme sa však ešte keď to jasné nebolo pýtali, ako by reagovali na predčasné voľby?

Premiér Pellegrini vylúčil predčasné voľby

„Som proti predčasným parlamentným voľbám,“ reagoval na otázku hlavne.sk Miroslav Číž zo SMER-SD.

Veľmi podobný postoj zaujal v čase, keď si predseda SNS Andrej Danko vymieňal urážlivé odkazy s premiérom Petrom Pellegrinim aj poslanec Peter Chudík z SNS.  „Normálny termín volieb je o 11 mesiacov. Ak by mali byť voľby skôr, povedzte mi – načo? Aj tak by boli najskôr na jeseň a všetko by sa robilo rýchlo, rýchlo,“ reagoval P. Chudík pre hlavne.sk.

Naopak – poslanci opozície boli, samozrejme, za predčasné voľby. „Čím skôr budú nové voľby, tým lepšie pre Slovensko, táto vládna koalícia už nevie normálne fungovať. Predčasné voľby by sme podporili, kedykoľvek a akýkoľvek termín,“ reagoval Milan Krajniak zo SME rodina.

FOTO: Poľovačka na voličov? Anna Záborská si odbehla z Bruselu do Bratislavy

Ľubomír Galko z SaS je presvedčený, že každý deň vládnutia tejto koalície znásobuje škody, ktoré páchajú. „Som za predčasné voľby, všetkými desiatimi. Ale myslím si, že žiadne nebudú. Je to len veľké korupčné divadlo, nakoniec niečo dohodnú, zobchodujú, povydierajú sa… ,“ uviedol Ľ. Galko.

Naopak, jeho stranícka kolegyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) bola presvedčená, že voľby budú. „Ja sa domnievam, že k predčasným voľbám napokon dôjde. Jedno čo ich spája sú tie okolnosti z marca 23. a voľby by boli tesne okolo tohoto dátumu, takže z týchto analytických dôvodov,“ uvažovala na chodbách parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Veronika Remišová z OĽaNO nevedela odhadnúť, do akej miery je otázka predčasných volieb vážna. „Pokiaľ táto vládna koalícia nevie spolu vládnuť a stále sa hašterí, tak nemá zmysel ďalej predlžovať tento zmätok a chaos, ktorý tu vládna koalícia predvádza. Či reálne predčasné voľby budú, ťažko posúdiť, už toľkokrát to tak vyzeralo,“ uviedla V. Remišová pre hlavne.sk

Čaputová má problém spomenúť si koho zastupovala na súde

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky