Jednou vetou

Rybanič je vinný, za nahliadnutie do účtov Kaliňáka sa musí ospravedlniť

Zľava: Poslanec Jozef Rajtár (SaS) a jeho asistent Filip Rybanič, na súde 25. 9. 2018

Foto: Hana Filipová

Na Okresnom súde Bratislava V. padol verdikt v súdnom pojednávaní s obžalovaným Filipom Rybaničom, ktorý mal ako zamestnanec banky nelegálne nahliadnuť do účtov niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy Jána Počiatka.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

aktualizované 19:41

Rybanič dostal trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Okrem toho sa má tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemôže päť rokov pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok nie je právoplatný, F. Rybanič sa mieni odvolať.

Voľby pred 20 rokmi zmenili Slovensko. Mečiara vystriedal Dzurinda

„Rešpektujem rozhodnutie súdu, ale odvoláme sa,“ povedal po rozsudku Rybanič. „S predmetným rozhodnutím nesúhlasíme, považujeme viaceré otázky za sporné, porušenia sme vymenovali veľmi presne. Preto sme podali odvolanie. Musíme si ale počkať na odôvodnenie rozsudku a z toho budeme potom vedieť podrobnejšie. Dnes to bolo zo strany sudkyne stručné a mnohé otázky podľa mňa ostali otvorené,“ povedal obhajca Marek Para.

„V celej tejto kauze sa ukázalo, že Rajtár je obyčajný zbabelec, slaboch obetujúci svojho poslaneckého asistenta, mladého chlapca na začiatku profesionálnej kariéry, ktorý si nemal šancu uvedomiť závažnosť konania, o ktoré ho požiadal Rajtár. Keď sa to celé prevalilo, nechal v tom Filipa R. samého, aby si zachránil svoju vlastnú kožu,“ uviedol vo svojom stanovisku Kaliňák.

Filip Rybanič po vynesení rozsudku, 25. 9. 2018 / foto: Hana Filipová | foto: hlavne.sk/HF

 

Filip Rybanič čelil obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny mu hrozil trest tri až osem rokov. V jesenných komunálnych voľbách kandiduje za poslanca v bratislavskej Rači.

 

Takto to vyzeralo na súde tesne pred pojednávaním / foto: H. Filipová

 

Filip Rybanič čelil obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny mu hrozil trest tri až osem rokov. V jesenných komunálnych voľbách kandiduje za poslanca v bratislavskej Rači.

Potrebné podpisy na kandidatúru nemá ani polovica prezidentských kandidátov

Rybanič ako zamestnanec banky prenikol do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Samotné pojednávanie bolo neverejné.  Takto čakal J. Rajtár z SaS (vľavo), s Filipom Rybaničom (druhý zľava), Alojzom Baránikom z SaS a advokátom Marekom Parom na verdikt sudkyne.  Foto: H.Filipová

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky