Súd prepustil exšéfa Drukosu Mojžiša na slobodu – aktualizované

František Mojžiš počas vstupu do pojednávacej miestnosti v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch 23. februára 2018

foto: TASR

Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia, ktorú podal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš. Súd mu uložil 8,5-ročný trest za podvod. Pojednávanie prebehlo v piatok ráno priamo v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch.

aktualizované: 9:57

O prepustenie na slobodu požiadal Mojžiš po uplynutí dvoch tretín trestu. Sudca mu udelil šesťročnú skúšobnú dobu. „Samozrejme, som rád. Všetko zlé, čo som v živote urobil, ľutujem. Ale nikdy by som nepovedal, že ľutujem kroky, ktoré ma sem dostali v tom zmysle, že boli nutné. Nikdy nebolo ich zámerom urobiť niekomu bolesť,“ povedal Mojžiš krátko po tom, ako vyšiel z pojednávacej miestnosti.

Na otázku, či poškodení ľudia ešte niekedy uvidia svoje peniaze odpovedal, že vo veci podal dovolanie. „Ešte sa v podstate nič neskončilo. Bude to však ťažké, lebo aj môj zdravotný stav je o šesť rokov horší a či to bude možné, uvidíme. Nádej síce umiera posledná, ale je malá. Povedzme si otvorene – tí, ktorí sľúbili, že odškodnia, boli a sú proti,“ doplnil Mojžiš.

Kde skončili peniaze nevie

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos tvrdí, že poškodených ľudí nikdy nechcel podviesť. „Ani som ich nepodviedol. Na to sú dôkazy. Uvažujem nad tými ľuďmi každý deň,“ uviedol. Kde skončili peniaze poškodených ľudí, Mojžiš nevie. „Pýtal som sa na to na rôznych súdoch a žiadal ďalšie vyšetrovanie. Bolo vždy odmietnuté,“ povedal.

Podľa Mojžišovho advokáta Róberta Hrončeka súd vo veci nemohol rozhodnúť inak. „Splnil všetky materiálne aj formálne podmienky,“ uzavrel.

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos si právoplatne odpykal päť rokov a osem mesiacov z pôvodného 8,5-ročného trestu odňatia slobody za trestný čin podvodu. Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, vo februári 2015 nepovolil obnovu konania, o ktorú požiadal Mojžiš a jeho návrh zamietol. Dvadsaťpäťtisíc veriteľov v jeho nebankových spoločnostiach prišlo o miliónové vklady len preto, že Drukosu naleteli na ponuku obrovského zhodnotenia vkladov.

Môže vás zaujímať

Advokát Andrej K. a Miroslav F. idú definitívne do väzby