Jednou vetou

Súd rozhodol o žiadosti Aleny Zsuzsovej o prepustení z väzby: Strávi už Vianoce doma?

Alena Zs.

foto: TASR - Dušan Hein

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zamietol žiadosť obvinenej Aleny Zs. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, na základe ktorej žiadala o prepustenie z väzby. TASR o tom v utorok oficiálne informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, rozhodoval o návrhu v utorok 11. decembra. „Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, v trestnej veci proti obvinenej A. Zs. pre účastníctvo vo forme objednávateľa na obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, žiadosť obvinenej o prepustenie z väzby na slobodu, dňa 11. decembra 2018 zamietol. Sudca dohľad probačného a mediačného úradníka nad obvinenou neuložil,“ objasnila Kudjáková. Rozhodnutie nie je právoplatné. V prípade sťažnosti obvinenej alebo jej obhajcu voči rozhodnutiu ŠTS bude po doručení rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

Alena Zsuzsová, obvinená z vraždy Kuciaka, požiadala o prepustenie z väzby

„Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry akceptuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pretože ho v súčasnom štádiu trestného konania považuje za zákonné a dôvodné,“ uviedla v utorok hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Rozhodnutie mohlo byť zverejnené, až keď súd dostal doručenky o tom, že procesné strany (obhajca Aleny Zs. a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, pozn. TASR) uznesenie prevzali. Alena Zs. sa minulý týždeň na utorkovom zasadnutí vo veci svojej žiadosti o prepustenie z väzby nezúčastnila. Svojmu obhajcovi dala súhlas na pojednávanie v jej neprítomnosti. Ako prvá zo štyroch obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby.

Majú politici skúsenosti s volavkami ako Alena Zsuzsová alias Aya Alia?

Okrem Aleny Zs. z úkladnej vraždy páru sú obvinené ďalšie tri osoby – Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A. Posledný menovaný v súčasnosti čelí aj konaniu na Okresnom súde Bratislava V za ekonomickú trestnú činnosť. Kvarteto zobral do väzby sudca ŠTS koncom septembra. Voči rozhodnutiu podali sťažnosť, ktorú NS SR následne zamietol. Dôvodom väzby bola možná obava, že by obvinení pokračovali v trestnej činnosti, mohli sa skrývať a ovplyvňovať svedkov. Teda všetky tri možné dôvody väzobného stíhania.

Investigatívneho novinára a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy hrozí obvineným až doživotný trest odňatia slobody.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky