Jednou vetou

Sudcu, ktorý nafúkal 1,6 promile nepovýšili. Zatiaľ.

Viacerí so záujmom čakali, ako Súdna rada rozhodne o sudcovi, ktorý nafúkal

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Povýšenie okresného sudcu Michala Valenta na Krajský súd v Bratislave, ktorý mal ,,nafúkať“ 1,6 promile sa odkladá. Ako v pondelok informoval portál hlavne.sk Súdna rada, ktorá o ňom mala rozhodnúť, robila okolo povýšenia tajnosti. No podpredseda Krajského súdu v Bratislave jeho povýšenie zastavil.

Zvláštnosťou tohto prípadu je už len to, že generálna prokuratúra nevie v prípade Valentu rozhodnúť viac ako 10 mesiacov. V podobných prípadoch ide pritom v podstate o banálnu vec a rozhodovanie trvá podstatne kratší čas.

Keď sme sa pýtali opakovane na generálnej prokuratúre, či v tejto kauze nastal posun, nedočkali sme sa žiadnej reakcie. Valentu vlani v marci zastavila policajná hliadka a pri dychovej skúške mu mali namerať 1,6 promile alkoholu v krvi. Pozitívny výsledok zistili aj po odbere krvi a to malo byť 1,3 promile.

Sudcu, ktorý nafúkal idú povýšiť?

Viacerí preto so záujmom čakali, ako Súdna rada rozhodne a či Valentu presunú na lepší flek na kraj, hoci zatiaľ nebol obvinený. Prekvapenie sa však nekonalo. Členovia rady zatiaľ o Valentovom povýšení rozhodovať nemuseli.

Postaral sa o to podpredseda Krajského súdu. Súdna rada na naše otázky neodpovedala. Na webovej stránke sa však môžete dočítať nasledovné: ,,Návrh predsedu Krajského súdu v Bratislave na preloženie JUDr. Michala Valenta, sudcu Okresného súdu Bratislava I na výkon funkcie sudcu na Krajský súd v Bratislave – podpredseda Krajského súdu v Bratislave požiadal, aby súdna rada o návrhu nehlasovala na tomto zasadnutí a aby toto hlasovanie odložila do času prijatia rozhodnutia v predmetnej trestnej veci týkajúceho sa sudcu“.

A tak sa najskôr bude čakať, či sa Valentovi podarí nevídané. Vykrútiť sa zo situácie, keď mal nafúkať po šoférovaní 1,6 promile. Lebo inak sa jeho povýšenie skomplikuje.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky