Jednou vetou

Sudcu, ktorý nafúkal idú povýšiť?

Aj na tomto prípade sa ukáže, či na Slovensku platia zákony rovnako pre všetkých

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Potrestajú sudcu, ktorý mal ,,nafúkať“ za volantom 1,6 promile a zasiahne mu to do kariéry, alebo to uhrajú do stratena a povýšia ho z okresu na bratislavský Krajský súd? Spravodlivosť stojí pred ťažkou skúškou. Zvedavý je nielen sudca Michal Valent, ktorého sa to týka, ale aj jeho kolegovia sudcovia. Môže to znamenať precedens. A to, že sudca, ktorý by ,,nafúkal“ za volantom, by sa mohol zo sankcie beztrestne vykrútiť.

Bratislavský okresný sudca Michal Valent je v týchto dňoch v očakávaní, pretože sa má rozhodnúť, či ho povýšia z okresného súdu Bratislava I na Krajský súd v Bratislave. Valentu vlani na Veľkú noc zastavili policajti a po dychovej skúške mu namerali 1,6 promile.

Následným odberom krvi mu bolo zistených 1,3 promile. ,,Okresné riaditeľstvo PZ Bratislava III začalo trestné stíhanie vo veci, nie voči konkrétnej osobe, 20. 4. 2019,“ uviedla minulý rok hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ďalšie pokračovanie v konaní, teda či bolo voči Valentovi vznesené obvinenie ani po 10 mesiacoch verejnosti nie je známe, pričom rozdhodovanie trvá neobvykle dlho v porovnaní s podobnými prípadmi.

Obrátili sme sa aj na generálnu prokuratúru, ktorá však okolo prípadu robí tajnosti. Na naše otázky nám ani po opakovaných žiadostiach neodpovedala.

Sprísnil trest Bašternákovi. Odmenia ho za to?

Valent bol členom senátu, ktorý sprísnil trest Ladislavovi Bašternákovi, nielen pobyt vo väzení, ale aj prepadnutie majetku. O to viac je jeho prípad s promile za volantom citlivý a výsledok ostro sledovanými aj verejnosťou aj sudcami.

A to najmä preto, že prebieha očista súdnictva a postihované sú osoby, ktoré tretie osoby len spomenú v komunikácii. Aj na tomto prípade sa ukáže, či na Slovensku platia zákony rovnako pre všetkých. Rozhodnutie o Valentovi by malo v najbližšom čase padnúť na Súdnej rade.

Ak obvinenie doteraz nepadlo platí prezumcia neviny. A Súdna rada by na Valenta mala pozerať, ako by nič neurobil. Zaujímal nás preto postoj Súdnej rady.

Či bude pri svojom rozhodovaní prihliadať na konanie voči Valentovi, ako aj či podá návrh na jeho povýšenie. Ani po niekoľkých dňoch však nikto zo Súdnej rady nereagoval. Prípad budeme sledovať.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky