Jednou vetou

Súdna rada: Novú voľbu kandidáta na Všeobecný súd EÚ vyhlási, ak ju vláda požiada

Súdna rada SR

Foto: archívne, TASR

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková je pripravená vyhlásiť novú voľbu kandidáta za Slovensko na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu, ak ju o to požiada vláda SR. Uvádza sa to v tlačovej správe Kancelárie Súdnej rady k tejto téme.

Súdna rada ešte v júli dostala list súčasného kandidáta Radoslava Procházku, ktorým sa obrátil na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). Procházka v liste žiada stiahnutie návrhu na jeho menovanie.

Predsedníčka je pripravená vyhlásiť novú voľbu

Poukázal pritom na skutočnosť, že tento návrh je vo výlučnej dispozičnej sfére vlády SR a samotný kandidát ho nemá možnosť vziať späť ani s ním inak disponovať.

Nakoľko Súdna rada SR následne dostala informáciu o predmetnom liste Radoslava Procházku aj zo strany Úradu vlády SR, vedúci Kancelárie Súdnej rady SR v nadväznosti na vyššie uvedené skutočnosti Úradu vlády SR oznámil, že ak vláda SR požiada Súdnu radu SR o predloženie nového návrhu kandidáta, je predsedníčka Súdnej rady SR pripravená vyhlásiť novú voľbu,“ informovala dnes Súdna rada o svojom postupe.

Vláda o novú výzvu nepožiadala

Rada zároveň deklarovala, že jej kancelária je Úradu vlády SR k dispozícii pre ďalšiu komunikáciu za účelom efektívneho riešenia situácie. Samotný Úrad vlády opakovane neodpovedal TASR na otázku, ako postupuje potom, ako Procházka požiadal o stiahnutie jeho kandidatúry.

Súdna rada dostala na začiatku januára diplomatickou cestou písomné stanovisko poradného výboru Rady EÚ, ktorý vydal v decembri 2016 ku kandidatúre Procházku negatívne stanovisko. Predošlá predsedníčka rady Jana Bajánková deklarovala ešte v januári pripravenosť vypísať novú voľbu. Vláda o to Súdnu radu dosiaľ nepožiadala.

Obavy z integrity Pricházku

Poradný výbor Procházku neodsúhlasil, lebo mal obavy z integrity slovenského kandidáta, ktoré neboli jeho vypočutím rozptýlené. Bývalý predseda strany #Sieť je druhým odmietnutým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra 2016, vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra 2016. V Bruseli ju napadol predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík. V liste adresovanom Európskemu súdnemu dvoru upozornil na nízky morálny kredit Procházku a na netransparentné financovanie jeho prezidentskej a parlamentnej kampane.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky