Jednou vetou

Súdna rada prijala dokument, ktorý upravuje vzťahy sudcov a advokátov

Ústavný súd SR

foto: TASR

Pre správne fungovanie justície je nevyhnutné, aby boli sudcovia a advokáti pri výkone svojich povinností vzájomne nezávislí a aby ich vzťahy boli predovšetkým profesionálne, vecné a neosobné. Rozhodla o tom Súdna rada na svojom pondelkovom (24. 9.) zasadnutí, kde prijala výklad Zásad sudcovskej etiky. Informovala o tom hovorkyňa kancelárie Súdnej rady Veronika Müller.

Dokument sa dotýka princípov nezávislosti, nestrannosti a morálnej integrity, pričom sa orientuje na primeranosť vzťahu medzi sudcami a inými právnickými profesiami. „Cieľom nie je izolácia sudcov a úplné obmedzenie ich sociálnych kontaktov,“ uviedla hovorkyňa s tým, že sudcom nemožno uprieť právo zúčastňovať sa spoločenských podujatí a stretávať sa s priateľmi či známymi, ktorí sú právnikmi.

Za neprijateľné považuje Súdna rada podľa Müller len niektoré situácie. Sudca a advokát by sa napríklad mali v súkromnom rozhovore vyhnúť prejednávaným súdnym konaniam, v ktorých advokát zastupuje niektorého z účastníkov. Nový výklad sudcovskej etiky hovorí podľa nej aj o prijímaní nedôveryhodných výhod zo strany sudcov, pričom by sa mal sudca vyhýbať aj spoločným aktivitám, ktoré by mohli spôsobiť jeho závislosť či vydierateľnosť.

Podpora osobností pomáha zviditeľniť prezidentských kandidátov

„Sudca musí mať pri kontaktoch s inými právnikmi v prvom rade vždy na pamäti dôveryhodnosť justície. Vzťah sudcu k advokátovi by nemal ani len vzbudzovať dojem prekročenia prípustných medzí profesionality, vecnosti a neosobnosti,“ doplnila hovorkyňa. V opačnom prípade sa podľa nej sudca vystavuje riziku straty dôvery verejnosti v nezávislosť a nestrannosť seba aj justície ako celku.

Súdna rada tiež skonštatovala, že jej neprináleží kompetencia posudzovať správanie konkrétneho sudcu v súvislosti s podaním návrhu na začatie disciplinárneho konania. Výklad Zásad sudcovskej etiky prijala Súdna rada na základe podnetu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), ktorý podala v súvislosti s kauzou predsedu Krajského súdu Bratislava Ľuboša Sádovského.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky