Jednou vetou

Prezidentka rešpektuje výsledok hlasovania Súdnej rady

Najvyšší súd SR

foto: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje výsledok pondelňajšieho hlasovania Súdnej rady SR. Zároveň očakáva skoré vypísanie novej voľby vedenia Najvyššieho súdu (NS) SR. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Aktualizované: 21.33

Hlava štátu sa zároveň obracia na všetkých sudcov, aby voľbu brali ako vážnu príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť slovenského súdnictva, doplnil Strižinec.

Harabin je stále kandidátom na predsedu Najvyššieho súdu SR

Ani v druhom kole nikoho nezvolili

Súdna rada v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí ani v druhom kole nezvolila nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Do druhého kola postúpili sudkyne Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. Ani jedna z nich nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov 18 členov Súdnej rady. Podobne ako v prvom kole platných hlasovacích lístkov bolo odovzdaných len 17. Obe voľby boli tajné.

Za sudkyňu NS SR Bajánkovú hlasovalo deväť členov, proti dvaja a zdržali sa šiesti členovia Súdnej rady. Za rovnako sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem, proti dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady.

O novom predsedovi NS SR bude Súdna rada rozhodovať najskôr po 45 dňoch a najneskôr do 120 dní.

Bajánková v prvom kole získala osem hlasov, proti boli dvaja, zdržali sa siedmi. Za bývalú predsedníčku Ústavného súdu SR Ivettu Macejkovú hlasoval len jeden člen Súdnej rady, proti boli piati a zdržali sa 11. Za sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem členov, proti boli dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady.

Markíza spochybňuje tvrdenia Kočnera okolo Valka v kauze zmeniek

Za Štefana Harabina, ktorý sa nezúčastnil pondelkového verejného vypočutia, nehlasoval ani jeden z členov Súdnej rady. Proti jeho zvoleniu boli 14 členov a zdržali sa v jeho prípade traja členovia. Harabin aj keď minulý týždeň vo štvrtok (5.9.) stiahol svoju kandidatúru na tlačovej konferencii, Súdnej rade nezaslal do pondelka písomne, že sa kandidatúry vzdal.

Mimoriadne zasadnutie Súdnej rady, vrátane verejného vypočutia troch kandidátok a dvoch tajných volieb trvalo necelých osem hodín.

Do druhého kola postupujú Bajánková a Mesiarkinová

Súdna rada SR nezvolila v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí v prvom kole nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Ani jeden zo štyroch kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov 18 členov Súdnej rady.

NS SR má osobitné a nezastupiteľné miesto, myslí si Mesiarkinová

Do druhého kola postupujú sudkyne Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. Počet odovzdaných platných lístkov bol 17 z 18.

Jana Bajánková | FOTO TASR - Pavol Zachar

Bajánková získala osem hlasov, proti boli dvaja, zdržali sa siedmi. Za Ivettu Macejkovú hlasoval jeden člen Súdnej rady, proti boli piati a zdržali sa 11. Za sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem členov, proti boli dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady. Za Štefana Harabina nehlasoval ani jeden z členov Súdnej rady. Proti jeho zvoleniu boli 14 členov a zdržali sa v jeho prípade traja členovia.

Soňa Mesiarkinová | foto: TASR

Bajánková: NS SR by mal odolávať vonkajším vplyvom

Nasleduje druhé kolo voľby mimoriadneho zasadnutia Súdnej rady.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky