Jednou vetou

Súdy majú od pondelka 19 nových znalcov, tlmočníkov a prekladateľov

Ilustračné foto

pixabay.com

Od pondelka majú súdy k dispozícii 19 nových súdnych znalcov, tlmočníkov a prekladateľov. Sudcom budú pomáhať svojimi odbornými posudkami alebo tlmočníckymi a prekladateľskými službami. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová.

Noví znalci pribudli v odboroch zdravotníctvo, elektrotechnika, stavebníctvo, písmoznalectvo, cestná doprava, psychológia, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. „Osobitne nám urobili radosť znalci z odboru psychológie a písmoznalectva. Sú to odborníci, ktorí nám bytostne chýbajú,“ povedala štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner, do ktorej rúk odborníci zložili sľub, že budú svoju činnosť vykonávať nezaujato a nestranne.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Zoznamy prekladateľov a tlmočníkov sa rozšírili o špecialistov na anglický, ukrajinský a nemecký jazyk. Ako vysvetlila hovorkyňa, znalci, tlmočníci a prekladatelia musia pred skladaním sľubu vo svojom odbore zložiť aj náročné odborné skúšky a absolvovať špecializované vzdelávanie. „Ich znalecké posudky a preklady sú totiž pre súdne konania mimoriadne dôležité a na to, aby bolo vo veciach spravodlivo rozhodnuté, ich musia vypracovať správne a objektívne,“ priblížila.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky