Jednou vetou

SÚDY: Marian K. tvrdí, že existoval zámer zlikvidovať ho

Obžalovaný Marian Kočner počas súdneho pojednávania v kauze falšovania zmeniek, archívne 2019

FOTO TASR – Jakub Kotian

Deň pred vraždou Kuciaka písal Marian K. Alene Zs. o „Hádesovom moratóriu“

V roku 2018 bola podľa obžalovaného podnikateľa Mariana K. v zahraničí oslovená rusky hovoriaca skupina s objednávkou na likvidáciu jeho a bývalého šéfa TV Markíza Pavla Ruska. Obžalovaný to dnes uviedol na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci prejednávania kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka.

Konkrétne týmto vysvetlil správu adresovanú spoluobžalovanej Alene Zs., v ktorej spomínal „Hádesovo moratórium“ (Hádes – starogrécky boh mŕtvych a podsvetia, pozn. SITA). Správa bola odoslaná 20. februára 2018, teda deň pred vraždou Kuciaka.

Vraj mu išlo o život

Podľa Mariana K. však on týmto spôsobom informoval Alenu Zs. o riziku, ktoré mu hrozí. Zámerom odstránenia jeho osoby a Pavla Ruska malo byť to, aby nemohol naďalej vymáhať peniaze v rámci zmeniek voči TV Markíza. „My sme sa bavili o tom, že niekto si praje našu smrť,“ uviedol Marian K. Jeho tvrdenie podľa jeho vlastných slov potvrdzuje aj to, že sa v uvedenej dobe zaujímal o kúpu opancierovaného auta u viacerých predajcov.

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky