Šufliarsky poprel dobré vzťahy s Kočnerom

Peter Šufliarsky

foto: TASR

Prvý námestník Generálneho prokurátora SR Peter Šufliarsky v stanovisku poprel blízky a priateľský vzťah s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vyjadrenia právneho zástupcu Zlatici Kušnírovej považuje za zavádzajúce a subjektívne.

aktualizované: 14:50

„Opakovane zdôrazňujem, že môj vzťah k M. K. nikdy nebol priateľský, nepriateľský, príbuzenský, finančný, či majetkový. Komunikácia, ku ktorej sa vyjadril aj JUDr. Kvasnica, bola vždy iniciovaná M.K., pričom z mojej strany, ako to už bolo uvedené, išlo o slušnú reakciu. Predmetom komunikácie neboli žiadne trestné veci,“ píše sa v stanovisku Šufliarskeho. Prokurátor zároveň dodáva, že o charaktere vzťahu k Mariánovi Kočnerovi sa proaktívne vyjadril v januári tohto roka na tlačovej besede a následne aj pred vyšetrovateľom PZ 5.3.2019.

Čižnár kritizuje moderátora televízie Markíza: Kovačič je neochotný vnímať fakty

„Charakter môjho vzťahu k M.K. dokazuje výkon mojej právomoci v konkrétnych trestných veciach, v ktorých som rozhodol alebo navrhol rozhodnúť v neprospech tejto osoby a ďalších spriaznených osôb. Išlo o minimálne 11 trestných vecí, majetkovej a násilnej povahy, pričom prvýkrát som vydal pokyn už 6.4.2016 na preverenie podozrení z daňovej trestnej činnosti (v tejto trestnej veci bolo 21.6.2016 začaté trestné stíhanie a 16.10.2018 vznesené obvinenie štyrom osobám) a naposledy 8.11.2018 na preverenie podozrení z násilnej trestnej činnosti vo vzťahu ku konkrétnym novinárom,“ upozorňuje Šufliarsky.

Vyjadrenia právneho zástupcu Zlatici Kušnírovej Romana Kvasnicu považuje Šufliarsky za zavádzajúce a subjektívne, ktoré sa navyše týka dôkazu, ktorý nesúvisí s trestnou vecou, v ktorej je splnomocnencom poškodeného.

Rodinu zavraždených J.Kuciaka a M.Kušnírovej spája spoločný strach

Kvasnica povedal pre DenníkN: „Bez toho, aby som hovoril o konkrétnostiach, musím povedať, že ma prekvapila dôvernosť ich vzťahu, ktorý považujem v tom čase za mimoriadne priateľský. Táto komunikácia je z obdobia, keď už boli verejne známe informácie o tom, akým agresívnym spôsobom pán Kočner rieši svoje problémy, keď sa vyhrážal usmrtením iným osobám, a v tomto období už boli zverejňované články neskôr zavraždeného mladého novinára o tom, ako sú nezákonne nevyšetrované podozrenia zo spáchania trestnej činnosti pána Kočnera.“ Komunikácia podľa Kvasnicu prebiehala približne sedem mesiacov od januára 2017. Ján Kuciak vtedy o Kočnerových obchodoch a podvodoch zverejnil 12 článkov.

Šufliarsky v stanovisku argumentuje aj tým, že spomenutý denník v januári upozorňoval na „zbrklosť“ a unáhlené závery voči jeho osobe: „Je zaujímavé, že bol to práve denník N, ktorý vo svojom komentári po mojej januárovej tlačovej besede upozorňoval na „zbrklosť“ a unáhlené závery svojich čitateľov pri posudzovaní mojej osoby. Doslova komentátor Filip Obradovič (dňa 16.1.2019 v komentári denníka N) napísal: „Skutočnosť, že ste svedkom udalostí, ktoré smrdia, ešte neznamená, že ste toho súčasťou. Napokon, v prospech Šufliarskeho hovoria aj výsledky jeho práce.“ Z toho dôvodu je presvedčený, že obsah ako aj zámer tohto článku má slúžiť na politické účely a diskreditáciu jeho osoby.

SaS žiada Šufliarskeho a Trnku, aby odišli

„Ak z nich vyplýva, že Trnka ako generálny prokurátor mal vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka ohľadom Gorily a že Šufliarsky ako námestník generálneho prokurátora mal dôverný vzťah s uväzneným Marianom Kočnerom, ktorý pred verejnosťou i svojím nadriadeným tajil, dôveryhodnosť týchto vysokých štátnych úradníkov sa ocitla na bude nula,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Šufliarsky a aj Trnka by si to mali podľa liberálov uvedomiť a odísť bez toho, aby sa celá záležitosť riešila cez disciplinárne konanie a prípadné trestné stíhanie. „Dôverné vzťahy s osobou ako Kočner sú jednoducho pre prokurátorov kompromitujúce a diskvalifikujúce,“ tvrdí Alojz Baránik.

Strana SaS zároveň žiada policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby vyšetrovanie prípadov prokurátora Dobroslava Trnku a námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho odňali inšpekcii ministerstva vnútra a pridelili ju tým vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom, ktorí sú vecne príslušní ich skúmať.

GP SR odkazuje Baránikovi: Doštudujte si zákon

„Pána generálneho prokurátora SR by zaujímalo, podľa akých kritérií hodnotí pán poslanec Alojz Baránik (SaS) „dôvernosť“ predmetnej komunikácie, ktorú, ako predpokladáme – nemá k dispozícii, alebo ju má? Vyhodnocuje pán poslanec takto exaktne a striktne akúkoľvek komunikáciu, resp. stretnutia všetkých osôb s ktorými M. K. komunikoval alebo sa stretával?“ píše sa v stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Generálny prokurátor zároveň Baránikovi odporúča doštudovať si zákonné podmienky, ktoré musia byť splnené pri odvolaní prokurátora z funkcie.

„Pán poslanec by mal byť vo svojich vyjadreniach, keď už predkladá „zaručené“ informácie, dôsledný. Len pre spresnenie, tzv. nahrávku Trnka – Kočner nerieši Inšpekcia Ministerstva vnútra SR, ako to tvrdí vo svojom stanovisku pán Baránik, ale iná zložka NAKA PPZ,“ odkazuje prokuratúra poslancovi zas SaS.

Môže vás zaujímať

Demisia Kalavskej zatiaľ do Kancelárie prezidenta doručená nebola