Jednou vetou

Sulík zmenil názor: SNS dostala od neho červenú kartu v budúcej vlády

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

Foto: archívne, TASR

Ešte minulý týždeň, šéf SaS Richard Sulík sa nestotožňoval s vylúčením SNS v budúcej vláde, ako to navrhoval podpredseda strany Ľubomír Galko. A ani ostatní liberáli na to nemali jednotný názor. Sulík cez víked oznámil, že vylučuje spoluprácu s Andrejom Dankom a jeho SNS.

„My to po voľbách musíme dať nielen bez Smeru a ĽSNS ale aj bez SNS. S bezcharakterným politickým subjektom sa nekoaluje, bezcharakternú stranu treba poslať do izolácie,“ uviedol pred pár dňami na sociálnej sieti poslanec NR SR a podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Prečítajte si aj: Poslanec Osuský – Talianom vysvetľoval, že nemá alergiu na parmezán

Dôvodom sú správy z posledných dní, keď sa vynárajú škandály okolo ministerky pôdohospodárstva Matečnej (nom. SNS), ale aj situácia vo verejnoprávnej RTVS.

Danko: Sulík komicky zostavuje vládu, hoci nevyhral voľby

Predseda SaS Richard Sulík ešte minulý týždeň cez svoje tlačové oddelenie odkázal, že strana zatiaľ vylúčila len SMER a ĽSNS, pričom  Galkove vyjadrenie označili v SaS len za jeho osobný názor.

„Kauzy SNS považujeme za donebavolajúci škandál, bohužiaľ je ich stále viac a Andrej Danko sa nedokáže obhájiť. To podpredsedu SaS Ľubomíra Galka právom nahnevalo a bolo príčinou vyjadrení na jeho profile na sociálnej sieti. Bola to reakcia na konkrétnu situáciu, nie oficiálne stanovisko strany,“ odpovedala vo štvrtok hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Odporúčame aj: Exkluzívne Michal Lazar – k biznisu som politikov nikdy nepotreboval

O tri  na to v nedeľu Sulík SNS rezolútne odmietol. “ My sme tomu chceli dať nejakú šancu, ale to čo táto strana za posledné dva roky predviedla, to je jedna kauza za druhou. Majú rýchlejší nástup k rozkrádaniu, ako mal Smer. Týmto sa v našich očiach diskvalifikovali a neviem si predstaviť spoluprácu s SNS, na čele s Andrejom Dankom. Vylučujem to,“ uviedol v TV Markíza.

Takto reagovali na spoluprácu so SNS poslanci SaS tri dni pred Sulíkovou červenou kartou pre národniarov

Poslanec Jozef Rajtár tvrdí, že by povolebná spolupráca so SNS bola veľmi krajným riešením. „Bol by som veľmi rád, keby takýto typ strany nebol nikdy v koalícii, ktorej súčasťou budeme my. Všetko však záleží na výsledku ďalších volieb,“ uviedol pre hlavne.sk Rajtár.

 

Prípadnú povolebnú spoluprácu si nevie predstaviť podpredsedníčka SaS a podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová. “Ja by som ich veľmi nerada videla s nami vo vláde. Hlavne po tom, čo som sa dozvedela o pani Matečnej aj predsedovi Dankovi“ vyjadrila sa pre hlavne.sk Nicholsonová a dodala: „Myslím si, že nemajú na to morálny kredit.“

 

Zdržanlivejší je poslanec Martin Klus, ktorý tvrdí, že v politike by malo platiť známe „Nikdy nehovor nikdy, ale aj nikdy nehovor navždy.“ Podľa neho, ak vznikne povolebný pat, tak si nielen SaS musí uvedomiť, ako ďalej a kto je pre koho prijateľný. „Verím, že predseda SNS Danko bude konať, aby prípadne rozšíril svoj potenciál a vyslal aj signál svojim budúcim koaličným partnerom.“

 

Status podpredsedu SaS a poslanca NR SR Ľ. Galka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky