Jednou vetou

Sulík chce vyššiu účasť na eurovoľbách. Svoj nápad predebatoval v Štrasburgu

Predseda strany SaS Richard Sulík.

Foto: TASR

Existujú tri spôsoby, ako zvýšiť volebnú účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) - spojiť prezidentské voľby s eurovoľbami, mali by sa konať v piatok a volič by mal dostať deň voľna namiesto napríklad Dňa ústavy (1. september).

Uviedol to europoslanec Richard Sulík (SaS) z frakcie Európski konzervatívci a reformisti počas júlovej plenárnej schôdze EP v Štrasburgu.

„Čiže, keby sa tieto zmeny spravili, tak som presvedčený, že účasť by výrazne stúpla. Toto som aj navrhol mojim slovenským kolegom v europarlamente, aby sme to predložili ako spoločný návrh, ale bohužiaľ, na to nebola dostatočná vôľa,“ konštatoval.

Žitňanská: Dôvodom nízkej účasti v eurovoľbách je apatia z politiky

Netrúfol si odhadnúť, aká bude účasť v nasledujúcich voľbách. „Môže to byť horšie, môže to byť lepšie, toto práve nevieme. Je pravda, že za tých troje eurovolieb, ktoré sa na Slovensku doteraz konali, účasť klesala, to je pravda. Ale to neznamená, že bude klesať ďalej,“ uviedol.

Nedávne výsledky prieskumu EÚ Eurobarometer poukázali na to, že záujem Slovákov o voľby do EP, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, označilo za zaujímavé 30 percent opýtaných. Až 68 percent opýtaných o tieto voľby záujem nemá. Najviac respondentov (54 percent) je presvedčených, že ich hlas nič nezmení, 48 percent nezaujíma politika ani voľby vo všeobecnosti a takmer polovica opýtaných (47 percent) vyslovila názor, že nedôveruje politickému systému. Účasť slovenských voličov bola v EÚ najnižšia (13,05 percenta).

Môže vás zaujímať

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!