Jednou vetou

Švejna a Matovič mienia, že do Marrákeša treba ísť, ale s výhradami

Igor Matovič, líder OĽaNO

Foto: TASR

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivan Švejna (Most-Híd) a poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Matovič (OĽaNO) sa zhodli na tom, že na konferenciu do Marrákeša by slovenský zástupca mal ísť. Ten by však na stretnutí o Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii mal uviesť výhrady, ktoré Slovensko voči paktu má. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Švejna pripomenul, že „migrácia tu bola, je a bude“. Poukázal aj na to, že Slováci migrujú tiež. „Strana Most-Híd podporila výhrady voči tomuto paktu a nechce povinné kvóty. Tvrdíme, že v oblasti migračnej politiky musí byť suverenita,“ uviedol. Podľa Švejnu je „dôležité komunikovať“.

Slovensko odmieta Pakt o migrácii, ale NR SR prijala kompromis pre Lajčáka

Vysvetlil, že nielen minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ale napríklad aj bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič jasne pomenovali riziká toho, keby sa Slovensko stretnutia nezúčastnilo. „Ak máte nejaké výhrady, tak je slušnosť povedať to do očí. To znamená, my sme za výhrady, nesúhlasíme s paktom, ale treba tam ísť a povedať to, že s tým nesúhlasíme,“ vyjadril sa Švejna. Švejna poukázal na to, že napríklad aj Poľsko, ktoré má voči paktu výhrady, do Marrákeša príde. Zároveň zdôraznil, že verí, že sa zahraničnopolitická orientácia Slovenska nezmení. Za Lajčákom predstavitelia Mostu-Híd podľa Švejnu stoja, pretože ho považujú za jedného z najvýznamnejších diplomatov novodobých slovenských dejín.

Opozičný poslanec Igor Matovič na margo Lajčáka poznamenal, že bol určite zástancom proatlantickej orientácie SR. „Politici by mali byť v prvom rade zodpovední a odvážni riešiť aj nepopulárne problémy… Migrácia je naozaj zásadný problém a nemali by sme si zakrývať oči a povedať si, že nepôjdeme niekam do Marrákeša diskutovať, a tým pádom problém nebude existovať,“ myslí si.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Podľa Matoviča prítomnosť na konferencii „nikomu neublíži“. Aj opozičný poslanec poukázal na to, že viaceré krajiny nie sú spokojné s paktom, a predsa idú a povedia si svoje výhrady. „My tak isto máme výhrady voči dokumentu, ale keď nebudeme pri tom stole, potom budeme na jedálnom lístku,“ spresnil.

S účasťou však nesúhlasia poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD) a poslanec NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Tomáš zopakoval, že do utorka (4.12.) má premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) čas, aby ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí presvedčil, aby ostal šéfom slovenskej diplomacie. „Strana Smer-SD má k otázke migrácie dlhodobo jasný a nemenný, konzistentný postoj. Ak by sme urobili čokoľvek, čo by vyzeralo ako zmena tohto postoja, nemohli by sme sa pozrieť našim voličom do očí,“ uviedol.

Postup Sme rodina pri ústavných sudcoch bol pre Matoviča zdvihnutý prst

„Nedáme si diktovať Európskou úniou (EÚ) a spochybňovať naše suverénne právo o tom rozhodovať, tak potom sme naozaj nemohli zahlasovať za globálny pakt o migrácii, ktorý je škodlivý a nebezpečný dokument,“ zdôraznil. Dokument podľa Tomáša jasne nerozlišuje medzi legálnou a nelegálnou migráciou, ale najmä vyzdvihuje len určité pozitíva migrácie a absolútne ignoruje bezpečnostné riziká, ktoré migračné vlny, prichádzajúce do Európy, prinášajú. Demisiu ministra Lajčáka považuje Tomáš za „logický krok“. Spôsob, akým k tomuto kroku šéf diplomacie dospel, považuje „za nešťastný“. Ak by do Marrákešu cestoval prezident Andrej Kiska, podľa Tomáša by to strana Smer-SD považovala „za chybu“.

Opozičný poslanec NR SR Boris Kollár zasa tvrdí, že pakt je „dávno dohodnutý“. „Boli na to dva roky, aby sme naše stanoviská a naše výhrady uviedli. Ten pakt je hotový,“ zdôraznil opozičný poslanec. Pripomienkovať sa podľa neho dal do júna. „Keď teraz v decembri niekto do Marrákeša vycestuje, už nejde nič tlmočiť. Už ho nikto nebude počúvať. A už žiadne pripomienky sa tam nedajú kde dať,“ dodal Kollár s tým, že účasťou Slovenska sa pakt potvrdí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky