Svet poznal Českú republiku a Havla, my sme sa museli presadiť, spomína Kukan

Slovenský europoslanec Eduard Kukan

Foto: TASR/AP

Svet pri vzniku samostatného Slovenska poznal skôr Českú republiku a Václava Havla. Slovenská republika sa vo svete musela presadiť. Spomína Eduard Kukan, ktorý v rokoch 1990–1993 pôsobil ako stály predstaviteľ ČSFR pri OSN v New Yorku a po vzniku SR v rokoch 1993–1994 bol veľvyslancom, stálym predstaviteľom Slovenska pri OSN v New Yorku.

„My sme sa museli vo svete presadiť. Vedeli sme, že chceme patriť do moderného demokratického sveta a tomu sme podriadili našu strategickú orientáciu,“ uviedol pre TASR Kukan. Slovensko bolo podľa neho pripravené na to, že bude mať vlastný štát. Zložitosť toho celého si však uvedomilo neskôr. „Aké to bude zložité a koľko mnoho ťažkých otázok bude treba riešiť, si uvedomilo, až po tom, keď vznikla samostatná Slovenská republika,“ poznamenal.

Vznik na zelenej lúke

Slovensko vzniklo podľa jeho slov „takpovediac na zelenej lúke“. Bolo treba založiť a zariadiť všetko, čo súviselo s normálnym fungovaním novej nezávislej republiky. „Všetko bolo náročné, tým skôr, že to bolo treba zariadiť čo najrýchlejšie. Fungovanie štátnych orgánov, založenie vlastnej meny, potreba presadiť sa na zahraničnom poli, založenie fungujúcej diplomacie a dali by sa vymenovať ďalšie oblasti,“ doplnil Kukan.

Za najsilnejší moment vzniku SR považuje samotnú nezávislosť štátu, fakt, že „svoj dom si budeme spravovať a organizovať sami“. Ako prvé mu v súvislosti so vznikom SR napadlo, že budeme mať vlastný nezávislý štát, ktorý bude členom medzinárodného spoločenstva.

Niektorí nechápali čo je samostatnosť

„Že svet bude o nás vedieť a že naša vlajka bude viať všade na svete,“ opísal. Hoci vo vývoji samostatného Slovenska boli aj viaceré dramatické momenty, pre Kukana nikdy neboli také, aby mu napadlo, že „sme radšej nemali tú nezávislosť chcieť“.

Situáciu krátko po vzniku SR vnímal Kukan na diaľku, keďže pôsobil v New Yorku. „Niektoré kruhy v našej spoločnosti sa správali nezodpovedne a zrejme nechápali, čo je to samostatnosť. Bol som však optimista a veril, že situáciu zvládneme,“ spomína.

V Spojených štátoch bol aj 1. januára 1993, kedy SR oficiálne vznikla. „Pripravoval som praktické veci, ktoré bolo treba zariadiť, aby sme mohli naplno začať fungovať bezodkladne,“ vysvetlil a poukázal na vytvorenie novej Stálej misie Slovenskej republiky pri Organizácii Spojených národov.

Môže vás zaujímať

Plnú 150-člennú kandidátku ponúka 13 z 25 politických subjektov