Jednou vetou

Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca oslávi SČK s úsmevom

Červený kríž

Foto: ilustračné, TASR/AP

Svetový deň Červeného kríža (ČK) a Červeného polmesiaca (ČP) si každoročne 8. mája pripomínajú milióny ich dobrovoľníkov a pracovníkov. Hlavným mottom celosvetových osláv v tomto roku je dôvod na úsmev.

Ako povedala generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža (SČK) Zuzana Rosiarová, v bratislavskom Primaciálnom paláci ho v stredu 9. mája budú mať aj dobrovoľníci, dlhoroční pracovníci a podporovatelia SČK, ktorý ich prácu ocení a vyzdvihne.

„Úsmev je univerzálnym symbolom pre šťastie, pohodu a spokojnosť. Pre dobrovoľníka je to uznanie jeho práce, pre človeka v núdzi je to úľava, že je niekto pripravený pomôcť mu,“ povedala generálna sekretárka SČK.

Dodávatelia nemocníc považujú exekučnú imunitu za nepriateľský krok voči nim

Pripomenula, že tisícky „červenokrižiakov“ na Slovensku pomáhajú rozmanitým spôsobom – učia zachraňovať ľudské životy poskytnutím prvej pomoci, venujú sa rozvoju bezpríspevkového darcovstva krvi. „Poskytujú terénne sociálne služby, podávajú pomocnú ruku v prípade nehôd či katastrof. Venujú sa deťom, mládeži, seniorom, matkám s deťmi, deťom so špeciálnymi potrebami, ľuďom bez domova,“ vymenovala Rosiarová.

Ako ďalej informovala, na oslavách Svetového dňa ČK/ČP v stredu 9. mája si najvyšší predstavitelia uctia a ocenia prácu tridsiatky červenokrižiakov a spolupracovníkov SČK. Medzi oceneniami je aj Medaila za záchranu života. Ocenených dlhoročných dobrovoľníkov, záchrancov života a partnerov SČK prijme v popoludňajších hodinách aj prezident SR Andrej Kiska.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky