Svoj hlas odovzdal aj exprezident Schuster

Bývalý prezident SR Rudolf Schuster odchádza z volebnej miestnosti počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019 v Košiciach. FOTO TASR – František Iván
Odovzdať svoj hlas jednému z dvoch kandidátov v sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb prišiel do volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach aj bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý svoje päťročné funkčné obdobie začal v roku 1999. Ako povedal, zvolená hlava štátu bude mať dôveru voličov a je potrebné ju rešpektovať.

Aktualizované 12.45 

„Doteraz boli sľuby a teraz začnú skutky. Potom sa ukáže, či bol taký, ako sľúbil, alebo bol lepší – menej sľuboval, viac vykonával. Realita sa ukáže, až keď nastúpi 15. júna,“ povedal s tým, že povinnosť občanov je prezidenta kritizovať a ten by ich mal počúvať.

FOTO: V obci Príkra volia hlavu štátu v dome starostu

„Každý rok bude mať pri hodnotení stavu republiky možnosť povedať to, čo si myslí – objektívne kritizovať to, čo je zlé, pochváliť to, čo je dobré. Ja som to tak robil, nebol som pochopený. Ale dnes sme už ďalej, takže už skôr pochopia, že prezident nie je na to, aby bol pritakávač koalícii, ale musí povedať, čo robí opozícia dobre, ale aj koalícia,“ dodal s tým, že prezident je dobrý vtedy, ak nájde správny pomer.

Ako Schuster pripomenul, priama voľba prezidenta má veľký význam a nemalo by sa pripustiť, aby ho opätovne volil parlament.

ONLINE: Druhé kolo prezidentských volieb je tu

Výsledky prvého kola, respektíve počet hlasov, ktoré v ňom získali kandidáti Štefan Harabin a Marian Kotleba okomentoval slovami, že aj to niečo signalizuje, „lebo nezískali málo“.

Exprezident Schuster, ktorý bol druhým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky (SR) a zároveň prvým prezidentom SR, ktorého zvolili občania SR v prvej priamej voľbe hlavy štátu, pripomenul, že čím je vyššia účasť na voľbách, tým je morálna sila prezidenta väčšia. „Keď si spočítate hlasy, ktoré prezident od občanov získava, tak je to jedna koalícia,“ uzavrel s tým, že z demokratického hľadiska však o výsledku volieb účasť nerozhoduje.

Po zdravotných problémoch sa opäť venuje záľubám

Po zdravotných problémoch sa opäť venuje svojim záľubám. „Nebudem sa chváliť, ale ide to dobrým smerom,“ povedal v sobotu. „Už si píšem to, čo potrebujem – pripravujem film o medveďoch, takže už som zase vo svojom živle. Kondične maratón zatiaľ nebežím, no hodinu sa už môžem prechádzať,“ povedal s tým, že v piatok (29. 3.) bol v okolí obce Smolník v okrese Gelnica fotografovať šafran. „Dnes tam idem s kamerou,“ povedal.

Rudolf Schuster sa 14. februára v košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) náhle podrobil operácii srdca. Operačný tím chirurgov z Kliniky srdcovej chirurgie pod vedením jej prednostu a generálneho riaditeľa VÚSCH Františka Sabola vykonal aortokoronárne bajpasy v mimotelovom obehu. Osemdesiatpäťročný exprezident bol po operácii na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, neskôr sa zotavoval na JIS a na uvedenej klinike. O týždeň ho prepustili do domáceho liečenia, následne ho opätovne hospitalizovali pre virózu. Z VÚSCH ho prepustili 3. marca.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu