Jednou vetou

Taja u prezidenta platy, lebo niektorí berú aj dva naraz?

Zuzana Petková. Andrej Kiska a Juraj Šeliga

autorská koláž hlavne.sk, TASR, facebook

Absolútna ignorancia infozákona! Kancelária prezidenta SR má obrovský problém s takou základnou vecou ako je zverejnenie konkrétnych mien vedúcich funkcionárov a ich konkrétnych príjmov za uplynulý rok. Prezident Andrej Kiska začína s používaním pojmu transparentný podľa všetkého až za bránami Prezidentského paláca. Na opakovanú infožiadosť hlavne.sk Kancelária prezidenta opakovane odmietla byť konkrétna so zverejňovaním mien a platov vedúcich funkcionárov. Opäť sa pýtame - čo taja pri svojich príjmoch ľudia okolo prezidenta Andreja Kisku?

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

„Priemerný mesačný príjem vedúceho pracovníka kancelárie prezidenta SR, so všetkými príplatkami je 1745 eur. Externí poradcovia prezidenta mali v priemere v roku 2017 mesačný príjem vo výške 1200 eur. V roku 2018 doteraz v priemere mesačne 920 eur,“ uvádza sa v odpovedi Romana Krpelana, hovorcu a vedúceho Komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Kiskovi ľudia ignorujú infozákon. Úspešne taja platy

Lenže Roman Krpelan zrejme neberie vážne otázky a infozákon. Žiadali sme o zverejnenie mien všetkých vedúcich zamestnancov Kancelárie prezidenta a ku každému menu jeho príjem. Odpoveď Romana Krpelana je opakovane všeobecná a nič nehovoriaca. Sám Roman Krpelan je totiž nielen vedúcim Komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta, ale aj jeho interným poradcom. Interní poradcovia majú pritom plat zodpovedajúci vedúcim funkcionárom.

Kumuluje napríklad Roman Krpelan pri svojej osobe niekoľko platov zároveň? Koľko takých skumulovaných ľudí a pozícií v Kancelárii prezidenta pracuje? Len pri zastávaní dvoch funkcií už nejde pri jednom človeku o plat 1745 eur, ale 3490 eur – napríklad. A keďže Kancelária prezidenta SR odmieta uviesť menný zoznam funkcionárov a ich konkrétny plat, vzniká tu podozrenie, že za múrmi paláca dochádza presne k takýmto finančným nezrovnalostiam, ktoré priemerná výška mzdy na funkciu rozhodne neodráža.

Roman Krpelan, hovorca prezidenta nestále odpovedá vo všeobecnej, nekonkrétnej rovine. Aký je konkrétne jeho plat? Mlčí. | zdroj: facebook

V minulosti už poslanci NR SR vyzvali pre hlavne.sk Kanceláriu prezidenta nech zverejní platy. Nič sa nestalo. Oslovili sme preto tretí sektor, ktorý má názorovo s Andrejom Kiskom veľmi blízke postoje. A s výnimkou Juraja Šeligu zo Slušného Slovenska, aj tretí sektor vyzýva prezidenta Andreja Kisku a jeho hovorcu Romana Krpelana, aby zverejnili príjmy!

Prezident Kiska zjednotil parlament: Politici zhodne žiadajú, aby zverejnil platy funkcionárov!

„Prezidentská kancelária by mala zverejniť platy ľudí, ktorí sú vo vedúcich a poradenských pozíciách. Veď na to existujú rozhodnutia súdov, aj Najvyšššieho súdu, že tieto informácie by mali byť zverejňované. Nemal by byť žiadny problém zverejniť konkrétne meno a plat,“ uviedla pre hlavne.sk riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Juraj Šeliga, organizátor pochodov Za slušné Slovensko sa s čudnými postojmi Kancelárie prezidenta vcelku stotožňuje.

„Je to úplne v réžii Kancelárie prezidenta – aj právne aj personálne, je tu Zákon o ochrane osobných údajov.  Nie som volený funkcionár ani nič také, v podstate neviem, čo ja s tým mám?“ – reagoval Juraj Šeliga pre hlavne.sk. Na otázku, či teda môžu rovnako postupovať trebárs aj starostovia obcí, ktorí taktiež žijú z verejných financií uviedol:  „Tak to je iné.“ V čom je to iné, už nešpecifikoval.

Juraj Šeliga nevidí na postoji Kancelárie prezidenta nič netransparentné. | foto: TASR

Podľa právnika Transparency International Slovensko Jána Ivančíka to v poriadku rozhodne nie je. V zmysle §9 ods. 3 Zákona je kancelária prezidenta SR ako povinná osoba v zmysle Zákona povinná sprístupniť osobné informácie o fyzickej osobe, ktorá je „odborníkom plniacim úlohy pre prezidenta Slovenskej republiky“, a to v rozsahu „a) titul, b) meno, c) priezvisko, d) funkcia a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie, e) pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti, f) miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva, g) mzda, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu“.
Predmetná citácia zákona sa tiež vzťahuje aj na „vedúcich zamestnancov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme“ a iné osoby spadajúce pod §9 ods. 3 Zákona. Podľa nášho názoru je z uvedených dôvodov pri týchto osobách kancelária prezidenta SR povinná zverejniť všetky vyššie uvedené informácie.“

Kiska prehral spor o pozemky vo Veľkom Slavkove

Roman Krpelan nám opakovane dlhodobo nedvíha telefón, niekoľko odkazov sme nechali aj vedúcemu Kancelárie prezidenta SR Štefanovi Rozkopálovi. Kancelária prezidenta však o platoch mlčí akoby boli platení súkromným investorom a nie z verejných zdrojov, na ktoré sa skladajú občania tohto štátu.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky