Jednou vetou

Tajná, alebo verejná? Do septembra sa možno dohodnú na voľbe kandidátov

Tajná, alebo verejná voľba ústavných sudcov? Táto otázka rozhádala celý parlament

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Absolútne fiasko. Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu sa konala pred pár dňami už po štvrtýkrát, napriek tomu sa ale nepodarilo zvoliť plný počet kandidátov. Neschopnosť parlamentu zvoliť potrebný počet kandidátov za tak dlhú dobu priniesla otázku, či by mohla verejná voľba tomuto problému pomôcť. Zdá sa však, že práve táto otázka priniesla do parlamentu problémov ešte viac. Situáciu označila za neúnosnú aj prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s predsedom Ústavného súdu Ivanom Fiačanom. Na ťahu budú poslanci najbližšie až po parlamentných prázdninách.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Neúpešne už štyri krát. Na Ústavnom súde je od februára voľných deväť sudcovských miest, parlament mal teda zvoliť dvojnásobný počet, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Plný počet kandidátov sa však doposiaľ zvoliť nepodarilo. Na júnovej schôdzi v parlamente zvolili dvoch kandidátov, spolu tak doposiaľ vybrali 14 kandidátov.

Na Druckerove sanitky si posvietia kontrolóri

V koalícii vládne napätá atmosféra, keďže sa lídri strán nezhodujú na najdôležitejšej otázke: tajná, alebo verejná voľba? S verejnou voľbou prichádza predseda NR SR a líder SNS Andrej Danko a podporuje ho líder MOST Híd Béla Bugár, oponuje im líder najsilnejšej strany – SMER, Róbert Fico. Čo si o tejto otázke myslia ostatní politici?

Fico: Smer-SD trvá na tajnej voľbe kandidátov na sudcov ÚS

„Vždy som bola za verejnú voľbu kandidátov na sudcov ÚS. Občan by mal právo vedieť, za akých kandidátov poslanec hlasoval a či si splnil povinnosť, ktorá mu vyplýva z Ústavy,“  informovala Veronika Remišová. Podľa jej slov je aktuálne vládna koalícia rozhádaná, nie je schopná sa dohodnúť na pár menách a poslanci vládnej koalície sa vyhovárajú jeden na druhého.

Politológovia o predčasných voľbách: Komu by pomohli a koho naopak potopili?

„Pri poslednej voľbe boli viaceré hlasovacie lístky neplatné, je dôvodné podozrenie, že niektorí poslanci voľbu sabotovali, alebo hlasovací lístok nevedia správne vyplniť. Už 4 mesiace je ÚS nefunkčný, viac ako 700 podaní je nepridelených,“ vysvetlila v rozhovore pre hlavne.sk Remišová, podľa ktorej by mala byť verejná voľba ústavných sudcov a rýchle sfunkčnenie ÚS vo verejnom záujme.

Fraška pokračuje. Poslanci zvolili len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu

„My v SaS, aj ja osobne sme za verejnú voľbu, lebo voliči v zastupiteľskej demokracii majú právo vedieť, ako nimi zvolení poslanci hlasujú a volia,“ tvrdí Ľubomír Galko. Či bude septembrová – už piata voľba úspešná, si netrúfa predpovedať, prikláňa sa však skôr k názoru, že úspešnou nebude. „Skôr si myslím, že nevyjde, lebo táto koalícia už de facto nefunguje,“ doplnil pre hlavne.sk Galko.

VIDEO: Exminister Drucker sa v lete nebude nudiť ani náhodou. Ten pohľad hovorí za všetko

Naopak, za tajným hlasovaním stojí poslanec SMERu, Maroš Kondrót. „Takáto voľba by mala byť tajná a vždycky tajná bola. Mňa skôr máta to, čo povedal Róbert Fico: že pokračujeme v zle začatej práci. To je dosť vážna veta,“ vysvetlil v rozhovore pre hlavne.sk Kodrót s tým, že uponáhľaná voľba bude mať konsekvencie. „Ja si myslím že je potrebné, aby traja koaliční partneri cez leto trochu vychladli, sadli si a dohodli si nejaký postup, potom išli za pani prezidentkou a dohodli sa, ako zminimalizovať škody, a potom voliť,“ hovorí Kondrót.

Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje skutočnú zmenu a nie retuš. Toto je riešenie

Riešenie v urýchlenom dokončení voľby nevidí, a či sa septembrová voľba po piaty krát podarí, nevie. „Pokiaľ budú tieto problémy odstránené, tak by sa kandidáti zvoliť mali. Pokiaľ to však budeme tlačiť do kadejakých verejných volieb, tak narobíme iba ďalší chaos. Ja som bytostne presvedčený, že by voľba mala byť tajná,“ doplnil pre hlavne.sk Maroš Kondrót.

Nič nebude. Kiska mal dostať v Česku najvyššie štátne vyznamenanie

„V Sme rodina sme vždy podporovali verejnú voľbu kandidátov na sudcov. Či budú kandidáti na sudcov ústavného súdu v septembri zvolení závisí iba od vládnej koalície,“ hovorí Milan Krajniak. „My sme vždy volili plný počet kandidátov a vidíme medzi nimi dostatok odborne aj morálne spôsobilých ľudí, ktorí by mohli byť dobrými ústavnými sudcami,“ doplnil v rozhovore s hlavne.sk za SME Rodina Krajniak.

FOTO a VIDEO: Danko a Galko ťahali za jeden koniec! Toto ich aspoň na chvíľu spojilo

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky