Ľudia vyšli do ulíc: Takto vyzeral prvý protestný pochod po vražde novinára Kuciaka

Takto vyzerala situácia na Nám. SNP v Bratislave 28. 2. 2018 o 17:00 hod.

foto: hlavné.sk

V Bratislave sa na Námestí SNP zišli stovky ľudí, ktorých neodradilo ani mrazivé počasie! Prvý protestný pochod po zavraždení investigatívneho reportéra portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej organizovala opozícia. Žiadala odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj policajného prezidenta Tibora Gašpara a vysťahovanie premiéra Roberta Fica z Bonaparte.

Na zhromaždení ako prvý prehovoril šéf OĽaNO Igor Matovič: „Sme tu, aby sme ukázali našu silu, že sa nevzdáme, že sa nebojíme, že sa nenecháme zastrašiť, ale budeme pokračovať v boji, ktorý začal Ján Kuciak. Sme tu, aby sme ukázali, že Slovensko patrí nám a nie mafii.“  

Okrem Matoviča prišli na bratislavské námestie aj ďalší opoziční politici – Alojz Hlina, Ján Budaj, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Ľubomír Galko. Pred ľudí predstúpila aj matka zavraždeného Róberta Remiáša ( zomrel pri výbuchu v aute 29.4.1996 okolo 22:15 po výbuchu auta, na križovatke ulíc Karloveśká, Botanická a Devínska cesta v Bratislave. Jeho vražda ostala dodnes nevyšetrená a páchatelia nepotrestaní ).

Prepáčte, trasie sa mi hlas. Opäť prežívam tú hrôzu, keď mladí, ktorí chcú otvoriť ľuďom oči a ukázať, čo sa v tomto štáte deje, prichádzajú o život. Statočnosť Janka a Martinky bola výnimočná. A ja vzdávam im obrovský hold, zároveň prejavujem účasť a zdieľam bolesť s rodinami. Chcela som vás len poprosiť. Nedovoľte, aby zomierali naše deti len kvôli tomu, že gauneri majú prepojenie na vládnu moc. Robia si s nami, čo chcú. Pokým bude tento národ spať, naše deti budú zomierať. Podporte navzájom mladých ľudí, ktorí sa snažia odhaľovať  všetky svinstvá a špinavosti, ktoré sa v tomto štáte nahromadili. Stojte za tým, aby vraždy oboch mladých ľudí boli vyšetrené a podstatne skôr ako Robertova.“ 

Ľudia by sa neskôr presunuli pred Úrad vlády, kde položili sviečky na pamiatku Jána Kuciaka a jeho priateľky. V piatok ( 2.3.2018 ) bude v Banskej Bystrici protest Nechceme späť 90-te! Organizuje ho platforma Nie v našom meste. Aktivisti zdôrazňujú, že na organizovaní zhromaždenia sa nepodieľajú žiadni politici či politické strany. Žiadajú nielen rýchle vyšetrenie vraždy novinára a jeho priateľky, ale tiež vyšetrenie káuz Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka.

Horiace sviečky na spomienku novinára Kuciaka. | Foto: redakcia hlavné.sk

Fotogaléria (kliknite na miniatúry):

foto: Martin Rinčo, Martin Nedeliak

 

Môže vás zaujímať

Rektorka Kurilovská neovláda zákon?