Jednou vetou

Ťažké Vianoce: Kočner môže v kolúznej väzbe kŕmiť holuby a mačky

Marián Kočner strávi Vianoce za mrežami

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Shutterstock

Toto asi ani on sám nečakal v najhoršom sne. Sudca Špecializovaného súdu rozhodol vo štvrtok (21. 12.) o návrhu na sprísnenie väzby pre obvineného Mariana Kočnera. Ide o tzv. kolúznu väzbu, aby nemohol ovplyvňovať svedkov. Pred Vianocami ho podľa našich informácií navštívila jeho manželka. Odteraz to nebude také jednoduché. Čo má dovolené a naopak zakázané Kočner v kolúznej väzbe?

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Kolúzna väzba je jednou z najtvrdších foriem väzby. Podnikateľa už podľa informácií hlavne.sk previezli z Ústavu na výkon trestu v Banskej Bystrici do Leopoldova. “Sudca predĺžil lehotu trvania väzby obvineného do 28. apríla 2019,“ uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková. Advokáti M. Kočnera sa odvolali na Najvyšší súd.

Prezidentskí kandidáti: Ako budú tráviť Vianočné sviatky?

Podľa našich informácií len pred troma dňami bola navštíviť väzneného Kočnera jeho manželka Karolína. Aj ona dostane v budúcnosti zrejme stopku. Každú jednu návštevu musí odteraz povoliť Kočnerovi dozorujúci prokurátor, pričom v kolúznej väzbe podľa praxe rodinné návštevy zvyčajne zamietajú. Dokonca aj návštevu duchovného by mu museli schváliť, balík má povolený iba jeden za tri mesiace do hmotnosti dvoch kilogramov. Kočner vo väzbe podľa dostupných informácií rozmýšľa nad svojimi obvineniami a študuje zákony.

Úplne sám však Štedrý deň Marián Kočner zrejme nestrávi. Aj pri tejto forme výkonu väzby bývajú na cele dvaja až traja väzni, ktorí sú ale separovaní od ostatných väzňov.

Väzni v kolúznej väzbe si pochvaľujú, že v čase voľna, keď majú denne nárok na vychádzku, môžu aspoň kŕmiť mačky a holuby na väzenskom dvore.

Miroslav Trnka a Eset chcú riešiť na súde Dankove reči. Ako reaguje šéf parlamentu na predžalobnú výzvu?

Vianoce pripomenie M.Kočnerovi jedálny lístok: na Štedrý deň dostane kapustnicu s hríbami, klobásou a údeným mäsom, vyprážané rybie filé a majonézový šalát. Okrem toho si podľa našich zistení  môže v tento deň kúpiť v bufete viac jedla ako inokedy: napríklad až kilo šalátu, plus viac ovocia.

Marián Kočner údajne vo väzbe rád pozerá televízor, takže Vianoce môže tráviť napríklad pri vianočných klasikách, ktoré uvedú naše televízie: Popoluška, Mrázik alebo Sám doma.

Vianoc sa nevedia dočkať. Pozrite sa, kto už má vyzdobený stromček!

Pripomeňme, Marián Kočner je vo väzbe od júna kvôli obvineniu z falšovania 69-miliónových zmeniek TV Markíza. Pri návrhu prokurátora na sprísnenie väzby zohrali najdôležitejšiu úlohu tzv.motáky. Motáky, teda nelegálne odkazy na malom lístočku mal údajne Kočner posielať po obhajcovi A. Šabíkovi svojmu kamarátovi Petrovi Tóthovi. Inštruoval ho v nich, ako vplývať na politikov a orgány činné v trestnom konaní. Políciu mal o motákoch informovať sám P.Tóth,ktorý je dnes v pozícii utajeného svedka polície. Podľa hlavne.sk je od štvrtku údajne na prokuratúre už návrh obhajoby M.Kočnera na vypočutie utajeného svedka vo veci motákov.

Radia sa politici s vešticou ako Kočner?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky