Jednou vetou

Témou rokovania ministrov kultúry V4 je podpora tradičnej ľudovej kultúry

Prezidenti krajín V4, zľava poľský prezident Andrzej Duda, český prezident Miloš Zeman, maďarský prezident János Áder a prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR/DUNA/ MTI - Tamás Kovács

Spolupráca v oblastiach kultúrneho dedičstva, scénického umenia audiovizuálnej tvorby, ako aj v sfére podpory dizajnérov, knižnično-informačných odborníkov a študentov hudobných inštitúcií je na programe 29. stretnutia ministrov kultúry krajín Vyšehradskej skupiny. Uskutoční sa 10. – 11. júna vo Vígľaši v okrese Detva. Vďaka slovenskému predsedníctvu bude ťažiskovou témou rokovania oblasť podpory tradičnej ľudovej kultúry.

Ako informovala riaditeľka komunikačného odboru kancelárie ministerky kultúry SR Barbora Palovičová, ministri spolu s riaditeľom Medzinárodného vyšehradského fondu na stretnutí podpíšu nový Štatút Medzinárodnej vyšehradskej ceny, ktorá sa udeľuje za podporu a rozvoj spolupráce krajín V4 v kultúrnej oblasti a schvália aj jej nominanta za rok 2018.

Počas diskusie zameranej aj na tému Folklór – nové formy podpory tradičnej ľudovej kultúry budú ministri hľadať najefektívnejšie nástroje na ochranu, zachovanie a rozvoj tradičnej ľudovej kultúry. „Rokovanie ministrov tak vytvorí priestor na výmenu doterajších skúsenosti v oblasti nových foriem podpory folklóru a folklorizmu v krajinách V4,“ konštatovala Palovičová.

Záujem škôl o elektronické testovania sa zvýšil takmer o 40 percent

Ministri zároveň zhodnotia pokrok v oblastiach kultúrneho dedičstva, umenia či audiovízie, ktorý bol počas slovenského predsedníctva dosiahnutý v spoločných projektoch, programoch a v pracovných skupinách. „Budú pri tom vychádzať z podkladovej správy, ktorú predtým pripravia ministerskí odborní poradcovia a experti krajín V4 v oblasti kultúry,“ dodala Palovičová.

Závery rokovania expertov a ministrov kultúry budú zhrnuté v spoločnom komuniké a na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutoční 11. júna o 11.30 h.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky