Termíny prijímačiek na stredné školy by sa už nemali prekrývať

Ilustračné foto

Foto: TASR

Termíny prijímacích pohovorov na stredné školy by sa už nemuseli prekrývať. Počíta s tým novela zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) z dielne koaličných poslancov Ľubomíra Petráka (Smer-SD), Evy Smolíkovej (SNS) a Pétera Vörösa (Most-Híd), ktorú dnes školský parlamentný výbor odobril.

Zmena má umožniť študentom, ktorí si podali prihlášky na dve školy, ísť na prijímacie pohovory na obe školy a nie iba na jednu. Zabezpečiť to má mechanizmus prijímania uchádzačov na štúdium stredných škôl, u ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania tak, aby sa termíny prijímacích skúšok určených školami navzájom neprekrývali.

Mechanizmus spočíva v určení časového rozpätia, kedy by sa mohli prijímacie pohovory konať. Návrh hovorí o čase medzi 25. marcom a 15. aprílom. Neprekrývajúce sa termíny by mali podľa pozmeňujúceho návrhu od Pavla Gogu (Smer-SD) určiť riaditelia stredných škôl.

Poslanci tiež navrhujú, aby sa v odborných učilištiach mohla zriadiť spoločná trieda pre niekoľko učebných odborov. Podľa súčasného stavu by sa totiž v prípade poklesu počtu žiakov v triede odborného učilišťa pod stanovený počet mala trieda zrušiť.

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva