TIS začal monitorovať prezidentské kampane

Prezidentskí kandidáti zľava: Robert Mistrík, Eduard Chmelár, Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Maroš Šefčovič, Béla Bugár

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, TASR

Transparency International Slovakia (TIS) spustil monitoring prezidentských kampaní. Prvou aktivitou monitoringu je zverejnenie podrobných majetkových priznaní kandidátov, ktoré verejnosť môže vidieť na novej podstránke TIS, venovanej prezidentským voľbám.

Sviatok zaľúbených: Takto ho trávia prezidentskí kandidáti.

„Podrobne odhaliť svoje majetkové pozadie bolo nateraz ochotných iba 6 z celkom 15 prezidentských kandidátov: Zuzana Čaputová, Eduard Chmelár, József Menyhárt, František Mikloško, Bohumila Tauchmanová a Ivan Zuzula,“ informoval Ľuboš Kostelanský z TIS.

„Čaputová, Menyhárt a Zuzula ako jediní nemali problém ani so zverejnením dokladov preukazujúcich ich príjmy – kópie daňových priznaní či účtovných uzávierok,“ dodal.

TIS bude podľa jeho slov až do samotných volieb monitorovať transparentné účty preferenčne najsilnejších prezidentských kandidátov, tak ako vyšli z posledných prieskumov agentúr. Na jednom mieste bude možno nájsť zhrnuté informácie o financovaní ich kampaní, vrátane podporných kampaní tretích strán.

„Podobne, ako pri komunálnych voľbách, aj pri prezidentských voľbách môžu niektorí kandidáti obísť zákonný limit pre výdavky, ktorý je 500.000 eur, a to pomocou tretích strán,“ poukázal Kostelanský.

PRIESKUM: Prejavili by sa hádky o ústavný súd na preferenciách? Takto by ste volili

Ďalšou fázou monitoringu bude zhodnotenie transparentnosti kampaní všetkých prezidentských kandidátov, ktoré TIS plánuje zverejniť už budúci týždeň. Organizácia chce publikovať priebežné čísla priamo z terénu v rámci spolupráce s agentúrou Kantar TNS Slovakia.

TIS tiež prinesie výsledky ďalších dvoch prieskumov verejnej mienky zameraných na problematiku financovania kampaní a po prezidentských voľbách sa pokúsi zhodnotiť novú volebnú legislatívu, pomenovať jej slabiny a navrhnúť možné zlepšenia.

Môže vás zaujímať

Zomrel fyzik, pedagóg a populizátor vedy Július Krempaský