Jednou vetou

TIS: Žiada poslancov NR SR, aby urýchlene zvolili šéfa tohto úradu

Rokovacia sála NR SR, archív

FOTO TASR - Pavol Zachar

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko zaslala členom zákonodarného orgánu list

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) žiada poslancov Národnej rady SR, aby do programu pléna čím skôr zaradili voľbu šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Za týmto účelom preto zaslala členom zákonodarného orgánu list.

TIS v ňom poslancov vyzýva, aby vybrali z „dvoch elitných kandidátov, ktorí prešli kvalitným výberovým konaním“. Taktiež apeluje na vládu, aby podporu úradu zakotvila aj priamo do programového vyhlásenia. Mimovládka o tom informuje na sociálnej sieti.

„Za prvý týždeň od nezvyklého poslaneckého sľubu v rúškach sa parlament zišiel už trikrát, aby okrem ustanovujúcich formalít expresne schválil aj krízové opatrenia. Na ďalších schôdzach začnú v agende pribúdať aj témy z kampane ako očista justície či protikorupčné opatrenia. Jednou z tém, na ktorú by poslanci nemali zabudnúť, je aj sfunkčnenie Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Bývalej garnitúre sa jeho predsedu nepodarilo zvoliť ani za rok,“ píše TIS.

Účinný boj proti korupcii sa totiž podľa mimovládky bez podpory ľudí, ktorí na ňu upozorňujú zvnútra, viesť nedá. Podľa TIS prieskumy z celého sveta opakovane ukazujú, že podnety od zamestnancov stoja za ďaleko najviac odhaleniami nekalého konania.

„Títo ľudia však pre verejný záujem neraz riskujú svoju kariéru, zdravie či životnú pohodu. Bez podpory spoločnosti sa preto mnohí do tohto boja radšej ani nepustia,“ priblížila TIS. Zmeniť to podľa nich môže práve novovytvorený úrad.

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov