Jednou vetou

FOTO: Tisíce ľudí na Slovensku a v zahraničí vyšli do ulíc

Protest Za slušné Slovensko v Bratislave 9. marca 2018

foto: TASR

V piatok od 17:00 začali na Slovensku a v zahraničí protestné akcie "Za slušné Slovensko. V uliciach sa na protestoch zišli tisícky ľudí. Organizátori prirovnávajú protesty k Nežnej revolúcii z roku 1989, ľudí vyzvali k štrnganiu s kľúčmi.

aktualizované: 20:30

Banská Bystrica: Námestie sa zaplnilo

Banskobystrické Námestie SNP zaplnilo v piatok podvečer viac ako 4000 ľudí, aby podporili zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Je to minimálne raz toľko než uplynulý týždeň na pietnej spomienke venovanej zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martiny Kušnírovej.

Ako odznelo z tribúny, veci sa nikam nepohli, „dnes je zrejmé, že premiér a minister vnútra nereprezentujú hodnoty, za ktoré sa v uplynulý piatok postavili tisíce ľudí na Slovensku a vo svete“. Preto aktivisti pokračujú v občianskych zhromaždeniach a mienia tak robiť, kým nebudú splnené ich požiadavky. Tými sú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára a jeho priateľky za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a nová dôveryhodná vláda.

Protestujúci dav skandoval, pískal a štrngal kľúčmi, aby „odzvonil“ súčasnej vláde. Rečníci na vyše jeden a polhodinovom proteste zdôrazňovali, že krajina by sa mala vrátiť do rúk občanov, ktorí nechcú nič viac iba slušné, čisté, morálne a demokratické Slovensko. Odmietajú obvinenia, že ich organizuje opozícia či zahraničné sily s Georgeom Sorosom.

Skalica: Stovky zúčastnených

V Skalici sa na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko stretlo na Námestí Slobody približne 600 ľudí, ktorí si v pokoji uctili pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Je rok 2018 a Slovensko sa ocitá na križovatke. Už nikto nepochybuje, že sa na Slovensku deje niečo zlé. Slovensko je ako dom. Je postavený dobre, ale chýba mu dobrý správca. Nájsť sa nám ho podarí iba vtedy, ak obnovíme dôveru jeden voči druhému. Až potom môžeme obnoviť dôveru v štát. Je preto nevyhnutné spolupracovať,“ prečítali vo vyhlásení organizátori podujatia.

Prešov: Vystúpila matka zavraždenej Martiny Kušnírovej

Na prešovskom zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko vystúpila v piatok podvečer matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová z neďalekých Gregoroviec. Apelovala na vyšetrovateľov, aby našli skutočných vrahov dcéry Martiny Kušnírovej a jej snúbenca, novinára Jána Kuciaka. Aby vypátrali, kto za týmto ohavným činom stál.

„Ak by im skutočne záležalo na vyšetrení vraždy Janka a mojej Martiny, mali byť od začiatku na mieste činu kompetentní, pitvu mal robiť expert, neoprávnené osoby nemali na mieste činu čo robiť. Aj výroky politikov, ktorí sa potia a neodpovedajú na otázky, sú dôkaz toho, že pochybili a nemajú byť na svojich miestach, aspoň kým sa toto všetko nevyšetrí. Trvám na tom, ako matka zavraždenej dcéry,“ uviedla Kušnírová. Svoje vystúpenie ukončila úryvkom piesne Kto za pravdu horí.

Na zhromaždení v Prešove vystúpila aj speváčka Katka Koščová, ktorá vyzvala prítomných, aby sa postavili za slušnú spoločnosť, nepozerali nečinne na neprávosť a mali odvahu podávať podnety, poukazovať na krivdy. Aby tak robili slušne a nerezignovali na hodnoty ľudskosti. „Ján a Martina sú našou realitou. Sú skutoční. Boli skutoční…,“ povedala speváčka. Na námestí vystúpil Martin Husovský z kapely Komajota i pesničkárka Viki Olejárová, ktorá interpretovala skladby Karla Kryla. Vyslovila želanie, aby ich texty neboli stále pravdou.

V Bratislave vystúpila sestra Jána Kuciaka

V centre Bratislavy sa v piatok podvečer uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Na zhromaždení s názvom Postavme sa za slušné Slovenska sa zišli desaťtisíce ľudí.

Dav, ktorý zaplnil celé námestie, štrngal kľúčmi a opakovane skandoval heslo „Dosť bolo Fica“. Transparenty boli namierené proti súčasnej vláde, odsudzovali korupciu, žiadali vyšetrenie káuz a potrestanie vinníkov. Niektorí držali v rukách fotografie zavraždeného mladého páru. Na pódiu vystúpili zástupcovia novinárov, pedagógov, študentov, umelcov, zdravotníkov, neziskového sektora a cirkvi.

Dlhý potlesk si od davu vyslúžila sestra zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Ľuďom na námestí poďakovala za podporu. „Nedá sa slovami opísať, aké chvíle teraz prežívame. Dúfam, že nikto z vás nebude musieť nič podobné zažiť. Mám pocit, že guľku priamo do srdca dostala celá naša rodina, a že všetci sme tak trochu zomreli,“ uviedla. K zhromaždeným sa prihovoril v závere arcibiskup Róbert Bezák. Ľudia sa podľa neho po všetkých kauzách naučili byť ľahostajní. Ak by však zabitie človeka prešlo spoločnosťou „povedľa a stratilo sa v čase“, bolo by to znakom rozvratu, skonštatoval. „Je v tom čosi hrozivé, biblické, že až smrť povzbudí k životu, že nás vybudí k tomu, aby sme sa stretli, aby sme povedali, takto to ísť nemôže,“ doplnil.

Nitra: Herci DAB podporili iniciatívu Postavme sa za slušné Slovensko

Približne 4000 ľudí všetkých vekových kategórií sa pripojilo v piatok v Nitre k iniciatíve Postavme sa za slušné Slovensko. Na zhromaždení pred budovou okresného úradu vystúpili so svojimi príhovormi zástupcovia spoločenského a kultúrneho života, priatelia i spolupracovníci zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podporu organizátorom vyslovili aj zástupcovia Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorej absolventmi boli obidve obete vraždy.

Svoj postoj k súčasnej situácii vyjadrili i herci Divadla Andreja Bagara v Nitre. „Vražda novinára a jeho priateľky je pre našu spoločnosť obrovskou výstrahou. Okrem veľkej osobnej tragédie prináša zásadné ohrozenie piliera demokracie a slobody slova. Každé ohrozenie osobných slobôd môže stáť na počiatku udalostí, ktoré spoločnosť rozložia. Prestanú v nej platiť pravidlá a vytvorí sa priestor pre najnižšie hrubé ľudské pudy,“ prečítal spoločné vyhlásenie hercov Martin Šalacha.

Prvé pochody dnes odštartovali v Austrálii

Vyzval politických predstaviteľov krajiny, aby vyvodili politickú i morálnu zodpovednosť za svoje priame i nepriame činy. „Pripájame sa k naliehavej žiadosti vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nezávislým medzinárodným vyšetrovacím orgánom. Vyjadrujeme svoj postoj a nesúhlas s aktuálnou situáciou, upozorňujeme na narastajúcu nedôveru v ľudí, ktorí vládnu tejto krajine bez záväzku k spravodlivosti, čo je v rozpore s funkciami, ktoré zastávajú. Boli volení nami a sú tu pre nás. Nech si konečne uvedomia, že nie iba my pre nich,“ vyzval politikov Šalacha.

Michalovce: Do metropoly Zemplína prišli na zhromaždenie nielen domáci

V metropole Zemplína sa v piatok podvečer zišli na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko nielen domáci. Podľa organizátorov prišli túto myšlienku podporiť aj obyvatelia okolitých miest. Ich odhady sa pohybovali okolo tisícky ľudí.

K mestskej radnici prichádzali postupne. Niektorí z nich mali v rukách aj transparenty s nápismi „do basy“, „Slovensko ovláda politicko-komunistická finančná mafia“ alebo „budíček“. Organizátori hneď na začiatku vyzvali prítomných, aby bol pochod pokojný. „Zvýrazňuje to, že chceme, aby naše Slovensko bolo pokojné a slušné. Sme tu všetci kvôli tomu, aby sa náš štát stal slušným,“ uviedli. Na úvod prečítali list od brata zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Zhromaždení sa po ukončení príhovorov v pokojnom zástupe presunuli pre budovu okresného úradu, kde spoločne štrngali kľúčmi s pokrikom „Do basy!“. Zaspievali tam tiež slovenskú hymnu. Dav sa pomaly rozišiel, niektorí ľudia sa zastavili pri soche srdca Zemplína a zapaľovali tam sviečky.

Poprad: Zhromaždenie za slušné Slovensko podporili na námestí stovky obyvateľov

Približne tisícka Popradčanov vyšla v piatok podvečer do ulíc, aby sa zúčastnila na zhromaždení s názvom Postavme sa za slušné Slovensko. Na Námestie sv. Egídia prišli ľudia rôzneho veku, spoločenského postavenia, v uliciach bolo vidieť veľa rodín s malými deťmi. „Záleží nám hlavne na budúcnosti nášho malého syna, aby nemusel odtiaľto utekať a my s ním. Bojíme sa toho, v akej krajine bude vyrastať. Naša krajina ide momentálne veľmi zlým smerom, máme veľké obavy, čo to tu bude, keď na každom kroku sa stretnete s korupciou,“ konštatovala Popradčanka Ingrid Mlčochová.

Tvrdí, že za túto situáciu sú zodpovední všetci, pretože dovolili vláde, robiť si, čo chce. „Moja kritika smeruje aj do radov novinárov, takisto majú na tom svoj podiel,“ zdôraznila. Súhlasí s ňou aj starší pán z Gánoviec, ktorý na pochod prišiel so svojou manželkou. „Je nám smutno už desať rokov z toho, čo sa tu deje. Presne to vystihol vo svojom príhovore Erik Baláž, že my všetci sme do určitej miery za to zodpovední, pretože vieme v malých rozmeroch, čo sa okolo nás deje a niekedy my sami do toho prispievame,“ upozornil Štefan Bálint.

Za slušnosť sa pochodovalo aj v Prahe či v Brne

So slzami v očiach sledovala priebeh zhromaždenia v Poprade aj dlhoročná učiteľka Eva Nebusová. Podľa nej je dôležité, aby ľudia prejavili svoj názor. „Mám úžasný pocit z toho, že je tu toľko ľudí, pretože 35 rokov vychovávam deti a chcem, aby žili v slušnom štáte, lebo toto je už hrozné. Pevne verím, že tieto zhromaždenia niečo zmenia, pretože tu žijú úžasní ľudia, či mladší, alebo starší,“ konštatovala.

Trenčín: Účastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko žiadali odstúpenie vlády

„Apelujeme na orgány činné v trestnom konaní, aby vyšetrili vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyzývame politických predstaviteľov, aby rešpektovali médiá ako základný pilier demokracie. Teším sa z takejto účasti, nepredpokladali sme, že príde toľko ľudí. Ale aj keby ich prišlo iba 100, má to význam,“ doplnila Brázdilová.

Na pódiu sa davu okrem iných prihovorili aj Ľubica Ščambová z organizačného tímu festivalu Pohoda, bloger Jakub Mazán či režisér a scenárista Peter Hledík, zakladateľ festivalu ART Film Fest v Trenčianskych Tepliciach.

„Keď ma oslovili organizátori, rozmýšľal som, čo mám ako filmový režisér robiť na takomto zhromaždení. Potom som si uvedomil, že sem nejdem za svoju profesiu, ale že sem idem ako občan, ktorý cíti, že sa tu deje niečo, čo sa diať nemá. Niečo, čo je arogantné, čo je zlé, čo je hlboko neúctivé voči ľuďom, ktorí tu žijú. Som presvedčený, že to treba povedať nahlas, pretože každý, kto teraz mlčí, akoby súhlasil. Možno to, čo počujeme dnes – ‚odstúpte‘, nepomôže dnes, ale ak budeme mlčať, tak to nepomôže nikdy,“ povedal pre TASR Hledík.

Dva odkazy v Prievidzi

Dva odkazy smerom k verejnosti odzneli na piatkovom zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí slobody v Prievidzi, a to „žime čestne“ a „bojujme s konšpiráciami“. Do centra mesta si ich prišlo vypočuť viac ako 1500 ľudí všetkých vekových kategórií. Organizátormi zhromaždenia v metropole hornej Nitry boli občianske združenia Ars Preuge a Berkat. Verejnosti sa počas neho okrem iných prihovorili prostredníctvom videa aj dvaja pôvodom Prievidžania, poetka a novinárka Mirka Ábelová a spisovateľ Daniel Hevier.

„Ja to vnímam ako veľký posun v spoločnosti, ako príležitosť pre zmenu v krajine a možnosť toho, aby čestní ľudia, ktorí sú v radoch vyšetrovateľov, policajtov, prokuratúry, nabrali odvahu na to povedať, ako veci prebiehajú. Možno, ako oni boli terčom nejakých šikanóznych konaní, ako im boli odoberané prípady a aby povedali Slovensku, aká je pravda,“ okomentovala udalosti posledných dní Veronika Ľahká z občianskeho združenia Ars Preuge.

Zhromaždenie má podľa Ivana Sýkoru z Berkatu paralelu v tom z roku 1989. „Podujatie splnilo svoj účel, podľa mňa všetci sme to vnímali dosť emočne. Pre mňa je kľúčové, aby sme si všetci odniesli do života odkaz Jána Kuciaka… Každý, kto sa nad tou tragédiou zamyslí, nemôže zostať rovnaký a musí sa snažiť vzhľadom na okolnosti, ktoré sú tu, aby krajina smerovala k lepšiemu,“ skonštatoval.

Tisícky ľudí v Žiline

Zhromaždenie sa krátko po 17. hodine presunulo z Mariánskeho námestia na Námestie Andreja Hlinku, kde vystúpil napríklad slovenský herec a zabávač Juraj „Šoko“ Tabaček či držiteľka ocenenia Biela vrana Zuzana Hlávková. Tá sa prihovorila najmä mladým ľuďom. „My sme ponovembrové deti a toto je náš boj. Ján Kuciak písal o najstrašnejších korupčných kauzách, ktoré rozkladajú našu spoločnosť. Nemusíme a nebudeme prikyvovať, keď nám budú tvrdiť, že tráva je fialová a voda suchá,“ povedala.

Koncerty pre Jána a Martinu budú v nedeľu v Žiline a Prešove

Jeden z organizátorov žilinského pochodu Marek Richter vyjadril presvedčenie, že v živote sú situácie, kedy naozaj nie je možné ostať ticho. „Stala sa hrozná vec a nik z nás už, žiaľ, Jánovi a Martine život nevráti. Čo však môžeme spraviť, je pokúsiť sa dať ich smrti zmysel. Chceme pokračovať v odkaze Jána Kuciaka, ktorý chcel žiť v lepšej a spravodlivejšej krajine a ktorý však neostal len pri tom, ale reálne pre to aj niečo robil,“ uviedol.

Trnava: Na Trojičné námestie prišlo Za slušné Slovensko 2500 ľudí

Zhruba 2500 Trnavčanov prišlo v piatok na Trojičné námestie podporiť zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Míting moderovali herci trnavského divadla, úlohy sa ujal zástupca mladšej generácie Tomáš Vravník. Vyzval všetkých, ktorí sa pohybujú vo verejnom priestore, aby sa správali zodpovedne a vážili každé slovo.

Moderátor zdôraznil, že míting nemá politické pozadie a vznikol ako iniciatíva občanov mesta. „Naša spoločnosť je rozorvaná, názorové spektrum je polarizované, elity prejavujú známky hlbokého egoizmu a cynizmu. Udalosti posledných dní presahujú horizont ideových a mocenských táborov,“ uviedol. Povedal, že vražda je vždy vraždou, brutálny čin, ktorý nemá v našej spoločnosti miesto. „Stojíme tu dnes preto, aby sme vyjadrili nespokojnosť s tým, kam sa naša krajina dostala,“ dodal.

Úvod a záver zhromaždenia patril írskemu pesničkárovi Graeme Markovi, ktorý pôsobí na Slovensku. V úplnom závere držali prítomní minútu ticha za zavraždenú dvojicu.

V Rožňave sa zišlo približne 400 ľudí

Pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si na Námestí baníkov v Rožňave počas piatkového zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko uctilo približne 400 ľudí.

„Myslíme si, že vyjadrenie občianskeho postoja v demokratickej krajine v Európskej únii je niečo také samozrejmé v situácii, ktorá je dnes na Slovensku, že sme nezaváhali ani na sekundu a prišlo nám to prirodzené,“ uviedol pre TASR spoluorganizátor zhromaždenia Radoslav Kovács.

„Sme a zostaneme pokojní, rozvážni, odmietame násilné riešenie nahromadených problémov, želáme si, aby boli všetky minulé, terajšie, ako aj budúce kauzy poctivo a profesionálne vyšetrené a vinníci odsúdení podľa platných demokratických zákonov tohto štátu,“ uviedli v prejave organizátori.

Na námestí v Krupine bolo 200 ľudí, rečníci krizitovali politikov

Vyše 200 ľudí prišlo v piatok podvečer na Svätotrojičné námestie v Krupine, aby zapálili sviečku za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu a vypočuli si príhovory niekoľkých ľudí, ktorí o to organizátorov požiadali. Na úvod miestny farár vyzval ľudí na zmierenie a pomodlil sa za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú. Ľudia počas jeho príhovoru zapaľovali pri schodoch mestského úradu sviečky.

Peter Sedmák, predseda Mládežníckeho parlamentu v Krupine vyjadril nádej, že vraždu novinára sa podarí vyšetriť.
Vystúpil tiež bývalý policajt Jozef Lutter, ktorý pred dvomi rokmi odišiel na vlastnú žiadosť z policajného zboru po tom, ako sa podľa neho už nemohol dívať na nemožnosť vyšetrovať niektoré kauzy nezávisle a bez politického nátlaku.

Zdroj: TASR/hlavné.sk

fotogaléria (kliknite na miniatúry)

Upraviť

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu