Jednou vetou

Tisíce nakazených ľudí pribúdajú. Na Slovensku sa opäť rozmáha chrípka

Chrípka opäť útočí!

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Znovu, ako vždy o tomto čase, úraduje aj tento rok. Zachvátila už päť krajov, viac ako 360 zatvorených škôl a lekári hlásia nakazených takmer 100-tisíc ochorení na chrípku na celom území Slovenska. Momentálne pacientov postupne pribúda. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje - takto sa chrípky vyvarujete.

MOTO: Na Slovensko prifrčí ďalšia automobilová legenda

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Chrípka zasiahla najmä Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Banskobystrický a Prešovský kraj. V týchto krajoch bol v 26 zariadeniach z dôvodu zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení vydaný zákaz návštev. Chorobnosť stúpla za posledný týždeň o 13,3 %.

Návrat Mečiarovej legendy? Exminister financií spriada nové plány

Či vznikne celoštátna epidémia, sa nedá dopredu predpovedať, bude to závisieť od vývoja chorobnosti v nasledujúcom období, informovala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva v rozhovore pre hlavne.sk.

FOTO: Kolaps v Bratislave? Bežná pohodička. Najhorší scenár sa nenaplnil

Takto sa šíri

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Chrípka je prenášaná vzduchom – infekčným aerosólom vznikajúcim pri kašľaní a kýchaní. Ľudia v bezprostrednej blízkosti chorých sa môžu nakaziť s pomerne vysokou pravdepodobnosťou.

Podľa odborníka chrípku, ani chrípke podobné ochorenia nie je správne podceňovať. Neraz sme svedkami, že mnohí s nádchou, bolesťami hrdla a mnohokrát aj so zvýšenou teplotou sa pohybujú po vonku, v obchodoch, cestujú v dopravných prostriedkoch a navštevujú rôzne spoločenské podujatia. Škodia tým nielen okoliu v podobe rizika ohrozenia zdravia, ale aj sebe. Napríklad pri chrípke sa im klinický stav môže skomplikovať, vysvetlil hlavný hygienik Slovenskej republiky, Ján Mikas.

Medzi najčastejšie komplikácie počas chrípky patrí zápal priedušiek, zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín či zápal pľúc.

VIDEO: To musíte vidieť! Takto oslávili Čínsky Nový rok v Londýne

Prevencia je základ

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Vstupnou bránou pre pôvodcov chrípky a prechladnutia sú horné dýchacie cesty. K prenosu ochorenia môže dôjsť aj kontaminovanými predmetmi na verejných priestranstvách, napríklad držiakmi v MHD, nákupnými košíkmi, či kľučkami.

Čaplovič sa pustil do Remišovej, tá sa vykrúca a posiela odkaz. Politológ hovorí o ťažkej kríze

Úrad verejného zdravotníctva SR preto odporúča vyhýbať sa v čase rozšírenej chrípky uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí, napríklad nákupným centrám. Dôležité je takisto dbať na pravidelné vetranie miestností, umývanie rúk a dostatočný príjem vitamínov C, A, a E.

Pridajte sa k nám na facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Fico sa pustil do Bugára: Je to obyčajný zradca