ANKETA: Toľkoto si mesačne vieme ušetriť?!

Ilustračné foto

Foto: TASR

Koľko eur si viete mesačne ušetriť z výplaty? Vyjadrite sa nižšie v ankete. Ponúkame vám najnovšie štatistiky. Finančnú situáciu v porovnaní s obdobím spred štyroch rokov Slováci síce vnímajú rovnako, ale pravda je taká, že v súčasnosti si z výplaty dokážu odložiť o niečo viac peňazí. Väčšina Slovákov mesačne ušetrí v priemere 130 eur.

Z prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 1454 respondentov, ďalej vyplýva, že 50 % si mesačne odloží 100 eur. V roku 2014 to bolo 70 eur. Ste na tom rovnako? Vyjadrite sa v ankete na konci článku!

Napriek nemalým životným nákladom a nízkym dôchodkom si aj väčšina seniorov vie každý mesiac niečo usporiť, najčastejšie sumu do 50 eur. Takmer štvrtina seniorov si odkladá až do 149 eur.

„Peniaze si najčastejšie nechávajú v bezpečí na bežnom, prípadne na sporiacom účte. Slovenskí dôchodcovia nemajú vo zvyku odkladať si peniaze na drahú dovolenku či lepšie auto. Šetria skôr s cieľom vytvoriť si finančnú rezervu, ktorá im pomôže vykryť nečakané zvýšené náklady na život či zdravotnú starostlivosť,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Väčšina opýtaných tiež potvrdila, že v snahe čo-to usporiť myslia najmä na svojich blízkych.

Čítajte viac: Slovenské firmy v daňových rajoch, kde ich je najviac?

Približne pätine Slovákov sa stáva, že si občas musia požičať. Finančnú výpomoc z času na čas potrebujú aj tí z druhého konca príjmového spektra, priznalo sa k tomu 16 % ľudí s nadpriemerným príjmom.

„Slováci si najčastejšie požičiavajú od rodiny a priateľov, v priemere ide o sumu 137 eur. Stáva sa to hlavne v domácnostiach s nižším príjmom,“ vysvetlila Žáčková. Väčšina z nich peniaze odkladá bez konkrétneho cieľa a najčastejšie sa ich snaží zhodnotiť na sporiacom účte. Takmer traja z desiatich ich však nechávajú doma, bez možnosti zveľadenia našetrenej čiastky a s pomerne vysokým rizikom ich odcudzenia.

Takmer tretina Slovákov sa priznala, že sa nad zhodnocovaním svojich prostriedkov príliš nezamýšľa a aj zvyšné peniaze si necháva na bežnom účte.

Koľko si mesačne viete ušetriť z výplaty?

Loading ... Loading ...

Môže vás zaujímať

Prezidentka upozornila na krízu dôvery a nerovnosť v právach