Jednou vetou

Tomáš poprel koaličnú dohodu o voľbe kandidátov na sudcov, žiadna vraj nebola

Poslanec NRSR za Smer- SD Erik Tomáš

foto: TASR

Žiadna koaličná dohoda na šiestich kandidátoch na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR nebola. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil poslanec parlamentu Erik Tomáš (Smer-SD). Podľa poslanca Tibora Bastrnáka (Most-Híd) však v klube vnímali situáciu tak, že dohoda bola. Dodal, že Most-Híd už netrvá na verejnej voľbe.

aktualizované: 14:04

Tomáš poprel koaličnú dohodu, o ktorej hovoril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. „Žiadna koaličná dohoda na šiestich kandidátoch nebola. V poslaneckom klube Smeru-SD bol jedným z návrhov dohodnúť sa aspoň na šiestich kandidátoch. Ale ak je na tom dohoda, musia sa na tom dohodnúť lídri koaličných strán,“ priblížil poslanec.

Kňaz sa pustil kvôli ústavnému súdu do prezidenta Kisku

V opakovanej marcovej voľbe kandidátov na sudcov ÚS bude Smer-SD podľa Tomáša presadzovať tajnú voľbu. „My sme nevolili v týchto dvoch kolách práve pre to, lebo voľba sa v poslednom možnom momente zmenila z tajnej na verejnú,“ uviedol.

Podľa Bastrnáka je pre Most-Híd principiálne, aby bol Ústavný súd SR funkčný. „Keď sa dohodneme v koalícii na menách, tak pokojne môžeme voliť aj tajne,“ vyhlásil.

Rozkol v Smere-SD pre vyjadrenia Pellegriniho podľa Tomáša nehrozí

Smer-SD berie na vedomie osobný názor premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), na zasadnutí klubu strany mu bude vysvetlený postoj poslancov pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Uviedol to poslanec parlamentu Erik Tomáš (Smer-SD).

„Ako to v Smere-SD býva zvykom, tieto veci si vydiskutujeme vo vnútri strany. Sme dostatočne skúsení a rozumní, aby sme túto tému zvládli,“ povedal Tomáš v reakcii na Pellegriniho. Ten vyhlásil, že nesúhlasí s postupom klubu Smer-SD pri štvrtkovej (14. 2.) voľbe kandidátov na ústavných sudcov.

Pellegrini kritizuje politikov SMER-SD, Bugár nesúhlasí s Ficom a Danko žasne

Premiéra si chcú podľa Tomáša pozvať na zasadnutie poslaneckého klubu. „My, poslanci, mu veľmi radi objasníme a vysvetlíme náš postoj a postup pri procese voľby kandidátov na ústavných sudcov. Nejde o žiadny rozkol v strane Smer-SD,“ doplnil.

„Je len čistou teóriou postavenou na hlinených nohách, že Robert Fico ešte bude kandidovať, pretože vieme, čo povedal pán prezident,“ vyhlásil poslanec v súvislosti s nadchádzajúcou marcovou voľbou kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Môže vás zaujímať

Známy moderátor totálne v koncoch. Môže za to Jožo Pročko?!