Jednou vetou

Toto si myslia politici o Imreczeho rezignácii

František Imrecze, prezident Finančnej správy SR.

Foto: archívne, TASR

Bolo to spontánne, alebo účelové? V stredu rezignoval František Imrecze na funkciu prezidenta Finančnej správy SR. Oznámil to na záver mimoriadneho rokovania Výboru pre financie a rozpočet SR. Vieme, čo si o tom myslia niektorí politici.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

František Imrecze bol šéfom Finančnej správy SR od roku 2012.  Z funkcie sa rozhodol odísť po kauze podvodov na cle za 300 miliónov eur, na ktoré prišiel OLAF. Na Finančnom výbore parlamentu najskôr poslancom vysvetľoval prečo Slovensko nebude platiť žiadnu pokutu za podhodnocovanie tovaru z Ázie až na záver vyhlásil, že podáva rezignáciu a končí k 1. októbru t.r. .

Údajne o tom uvažoval už dva dni, ale spontánne sa rozhodol odstúpiť počas rokovania výboru. Minister financií v stredu vyhlásil, že sa s ním o celej veci chce ešte rozprávať medzi štyrmi očami. Premiér rezignáciu akceptoval.

FS SR: Hlavným zodpovedným za (ne)preclievanie čínskeho textilu bol muž, ktorý na biznise s Čínou zbohatol

Čo hovoria na odstúpenie Imreczeho poslanci?

Najskúpejší bol z koalície Tibor Bernaťák (SNS): „Nekomentujem, možno neskôr, keď príde vhodný čas.“  Zisťovali sme názor v strane Most-Híd, tlačové oddelenie prisľúbilo poslať stanovisko, do uzávierky však nereagovali. Rovnako sa zachoval aj Ľuboš Blaha zo Smeru-SD.

Jozef Rajtár zo SaS si želá, aby post zastával krízový manažér. Hlavne na riadiacich funkciách by mal odstaviť ľudí, ktorí by mohli byť podozriví z korupcie,“ uviedol Rajtár. Len tak si myslí, že bude Finančná správa fungovať efektívne. Je potrebné nájsť človeka, ktorý nie je napojený na oligarchu,“ uzavrel Rajtár.

Chcem dostávať viac informácií – Newsletter

Podobne to vidí aj Peter Pčolinský (SME rodina):„Bolo to potrebné, oceňujem, že Imrecze vyvodil voči sebe politickú zodpovednosť. Ostatné kroky sú v kompetencii ministra financií,“ vyjadril sa pre hlavne.sk

Už sú kamaráti. Pozrite sa, čo dostal Tomáš od Danka

Prekazené plány

František Imrecze bol nedávno favorizovaným kandidátom na post ministra financií. V médiách sa totiž objavili špekulácie, že súčasný minister Kažimír sa plánuje svojej funkcie vzdať po schválení štátneho rozpočtu a práve na financie by sa presunul súčasný šéf daniarov. Kažimír vraj dlhodobejšie uvažuje o poste guvernéra NBS a tento presun mal odobriť ako predseda Smeru-SD Robert Fico tak aj prezident Andrej Kiska. Súčasnému šéfovi Národnej banky končí funkčné obdobie až v roku 2021, avšak Jozef Makúch pred pár dňami svoj predčasný odchod nevylúčil.

Imreczeho ďakovačka – všetko je v poriadku, pán prezident!

 

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne