Jednou vetou

Tradícia pokračuje: Matovič aj Kollár pôjdu sme na prvé návštevy

Zľava: Predseda vlády SR Igor Matovič a predseda parlamentu Boris Kollár počas tlačovej besedy, Bratislava, 1. apríl 2020.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Kollár zamieri aj do Ruska, ak dostane pozvanie. Rovnako tak pôjde podľa vlastných slov aj do USA

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a aj premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa na svoju prvú zahraničnú cestu chystajú do susednej Českej republiky. Po viac ako dvoch mesiacoch od vymenovania vlády Matovič a ani Kollár pre pandémiu koronavírusu zatiaľ služobne v zahraničí neboli.

Šéf parlamentu aj premiér do Česka

„Prvú pracovnú cestu plánujem do Českej republiky, súrodencov si treba uctiť,“ povedal agentúre SITA Kollár. „Ako prvú by premiér Igor Matovič, podľa zaužívanej tradície, rád absolvoval cestu do Českej republiky. O presnom termíne budeme verejnosť a médiá informovať,“ uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Kukan: Treba ostať pri tradícii

Exminister zahraničných vecí a bývalý europoslanec Eduard Kukan povedal, že ide o dlhoročnú tradíciu, kedy cesty predstaviteľov Slovenskej republiky vedú do Prahy. „Je to zavedená prax a obidvaja partneri to sledujú. Keby jeden z nich zmenil prvú cestu, tak by to vyvolalo otázniky. Myslím si, že treba zostať pri tejto tradícii,“ povedal agentúre SITA Kukan.

Na archívnej snímke Eduard Kukan | Foto: TASR/AP

 

Prvé zahraničné cesty nových slovenských premiérov však nesmerovali vždy do Česka. V jeseni v roku 1998 bola cieľom prvej takejto cesty premiéra Mikuláša Dzurindu Varšava.

Kollár neodmietne pozvanie

Pokiaľ ide o Kollárovho predchodcu Andreja Danka (SNS), ten mal okrem tradične dobrých vzťahov s partnermi v Česku, nadštandardné vzťahy aj s predstaviteľmi ruskej parlamentnej politiky. V minulom volebnom období bol Danko v Rusku viackrát.

Ak Kollár dostane pozvanie z Ruska, tiež je tam pripravený vycestovať „Ak dostanem pozvanie do Ruskej federácie, pozvanie prijmem. Rovnako ako aj Spojené štáty americké či akékoľvek iné pozvanie z demokratických krajín,“ povedal šéf parlamentu.

Odtiaľ potiaľ varuje bývalý šéf diplomacie

Exminister Kukan o prípadnej ceste Kollára do Ruska povedal, že predseda parlamentu by si mal uvedomiť, že Slovensko je členom Európskej únie (EÚ) a tá má pravidlá, ktorými by sa mali všetci riadiť. „Keď ho pozve do Ruska politik, ktorý je na sankčnom zozname, tak pozvanie nemôže prijať,“ zdôraznil Kukan.

Nič nenahradí osobný kontakt

Po vypuknutí pandémie sa uplatňuje špecifický formát zahraničnopolitických kontaktov. Európski lídri komunikujú cez videokonferencie. Takéto videosummity absolvoval aj premiér Matovič. Podľa Kukana sa však takto nedá dlhodobo fungovať. „Hneď ako to bude možné, prejde sa na formu osobných kontaktov. Keď sa môžu politici osobne stretnúť, je to pridaná hodnota. Lepšie sa môžu porozprávať. Myslím si, že všetci lídri sa tešia na osobné stretnutie,“ dodal bývalý šéf slovenskej diplomacie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky