Jednou vetou

Traja najvyšší ústavní činitelia vo štvrtok podpíšu spoločnú deklaráciu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, Predseda NR SR Andrej Danko a Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR - Martin Baumann, koláž hlavne.sk

Traja najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vo štvrtok (27.6.) na Bratislavskom hrade podpíšu spoločnú deklaráciu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Informoval o tom hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje skutočnú zmenu a nie retuš. Toto je riešenie

Takúto deklaráciu už v októbri 2017 podpísali vtedajší prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD).

Zaviazali sa v nej, že budú spoločne dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie SR, a to navonok v zahraničí aj voči občanom SR.

Deklarácia tiež hovorila o tom, že ústavní činitelia podporujú budúcnosť Slovenska v jadre EÚ a kontinuálne prehlbovanie eurozóny. Majú sa tiež podľa nej zasadzovať za princípy rovnakého zaobchádzania na vnútornom trhu a nediskriminácie spotrebiteľov.

Ďalším bodom bolo, že traja najvyšší ústavní činitelia budú presadzovať kroky posilňujúce bezpečnosť slovenských občanov a podporovať plnenie spojeneckých záväzkov, ktorých súčasťou je dosiahnutie obranných výdavkov na úrovni 1,6 percenta HDP do roku 2020.

Stoltenberg: Na zástupcu generálneho tajomníka NATO je viacero kandidátov

Prezidentka o aktualizácii deklarácie hovorila na svojom úvodnom stretnutí s Dankom a Pellegrinim, ktoré sa uskutočnilo 18. júna.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky