Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: Nespokojní farmári sú v Bratislave. Ako sa pripravila polícia?

Farmári dorazili do Bratislavy

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Očakávaný príchod farmárov z celého Slovenska do Bratislavy je tu. Prijať ich v stredu (20. 2.) plánuje aj predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý si chce podrobne vypočuť ich nespokojnosť a spoločne budú hľadať východisko zo situácie. Do hlavného mesta v utorok dorazila takmer stovka poľnohospodárskych strojov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť, dokonca aj spomaliť chod cestnej premávky. Ak farmárov vláda neprijme, plánujú cesty zablokovať. Ako sa na situáciu pripravila polícia? Pozrite si nižšie aj fotogalériu.

Aktualizované 20.2.2019 18:20

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Štart celoslovenskej protestnej jazdy farmárov naprieč Slovenskom do Bratislavy v obci Gyňov, okres Košice-okolie v pondelok 18. februára 2019 | foto: TASR - Roman Hanc

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Farmári vyrazili z obce Gyňov pri Košiciach v sprievode policajných áut. Patrik Magdoško, organizátor farmárskeho protestu z Iniciatívy poľnohospodárov vysvetlil, že sa na protest vybralo 85 strojov poľnohospodárov a približne 40 geodetov. „Zredukovali sme počet. Polovicu sme vrátili naspäť, aby nešli vôbec,“ informoval Magdoško. Centrum farmárskeho protestu je aktuálne na Tyršovom nábreží v Bratislave, kde sa nachádzajú všetci farmári aj s odparkovanými poľnohospodárskymi strojmi.

FOTO: Kolaps v Bratislave? Bežná pohodička. Najhorší scenár sa nenaplnil

Zástupcovia Krajského riaditeľstva PZ počas tlačovej konferencie v Bratislave | Zdroj: Bohdana Volková

Polícia situáciu nevidí kriticky, aj keď upozorňuje, že je ešte predčasné zaujať určité stanovisko. „Situáciu sledujeme a budeme maximálne nápomocní, aby sme eliminovali akékoľvek negatíva. Hovoríme o koridore cesty z východného Slovenska a iných častí Slovenska do Bratislavy, kde sme vydali bezpečnostné opatrenie od dnešného dňa na 3 dni, ktorého úlohou je minimalizovať dopady protestu na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vysvetlil Adrian Pavlík, riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Komunikujeme s našim partnerom, hlavným mestom na tom, aby sme primárne v minimálnej miere obmedzili bezpečnosť premávky a zároveň sekundárne ako partner s hlavným mestom zabezpečili farmárom možnosť prejaviť svoje názory a požiadavky. Farmárom sa budeme snažiť vyjsť maximálne v ústrety, pokiaľ budú rešpektovať určité pravidlá, vysvetlil Pavlík.

Tisíce nakazených ľudí pribúdajú. Na Slovensku sa opäť rozmáha chrípka

Iniciatíva poľnohospodárov napísala v súvislosti s protestom farmárov list, v ktorom vysvetľuje dôvody organizovania protestu. Chceme pokojne pracovať na svojej pôde a ponúkať kvalitné a zdravé slovenské potraviny. Chceme zveľaďovať vidiek, ktorý je jedným z pilierov obživy a krásy našej krajiny. Namiesto toho bojujeme o svoju pôdu, a mnohí z nás sa preto boja o svoje zdravie a životy. Sme bití, utláčaní, vydieraní a jeden z nás, farmár Vlado Rybár, bol aj zavraždený. Toto všetko sa deje kvôli tomu, že štát nás farmárov nechráni, ale naopak, necháva nás utláčať veľkými podnikateľmi a silnou korupciou,“ uviedla Iniciatíva poľnohospodárov v liste.

Farmári veria, že ich vláda prijme a ich požiadavkam sa bude venovať. V prípade, že sa im dialóg s vládou nadviazať nepodarí, plánujú zablokovať bratislavské cesty. Podľa informácií by sa farmári mali zúčastniť aj protestného pochodu Za slušné Slovensko, ktorý sa koná vo štvrtok 21. 2. 2019, deň 1. výročia od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

FOTOGALÉRIA: (kliknite na miniatúry)

Ďakujeme za každý like alebo share na facebooku. Pridajte sa k nám – nájdete nás TU

Farmári blokujú komunikáciu smerom na Most SNP v Bratislave

Skupina nespokojných farmárov blokuje komunikáciu v smere na Most SNP v Bratislave. V jednom jazdnom pruhu farmári kľačia a v druhom sú odstavené poľnohospodárske stroje. V stredu uviedol Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov, ktorý je medzi kľačiacimi.

Podľa jeho slov takto protestujú asi 45 minút a približne okolo 15.30 h by chceli pokračovať na Tyršovo nábrežie v bratislavskej Petržalke, kam prišli v utorok (19. 2.) napoludnie na poľnohospodárskych strojoch a kde majú centrum protestu.

„Vláda bagatelizovala naše pripomienky,“ povedal krátko na margo rokovania na Úrade vlády SR.

Vo štvrtok (21. 2.) sa chcú farmári zúčastniť na zhromaždení na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Matečná: Traktorový protest vnímam ako politickú akciu opozície

Zvažujeme trestné oznámenie na G. Matečnú, uviedol Magdoško

Pellegrini: Mnohé z požiadaviek farmárov sú už dávno vyriešené

Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu po rokovaní vlády, na ktoré prijali pozvanie aj predstavitelia farmárov. Rokovanie s farmármi označil premiér za konštruktívne.

„Musím povedať, že rokovanie bolo konštruktívne. Prechádzali sme jednotlivé veci a ukázalo sa, že mnohé z tých vecí už riešené sú, alebo vyriešené boli,“ povedal predseda vlády na brífingu za účasti agroministerky Gabriely Matečnej (SNS).

Mnohé z problémov, ktoré farmári požadujú, podľa Pellegriniho už bolo riešených. „Mnoho problémov, na ktoré nás upozornili, sú skôr dedičstvom minulosti a na ne sa dnes reagovalo novými zákonmi a predpismi. Niektoré problémy sú priebežné, na riešení niektorých sme nemohli nájsť konsenzus, pretože je pri nich potrebná diskusia,“ povedal.

Vallo: Bratislava už nemá možnosti priebeh a formu protestu farmárov ovplyvniť

Za nespokojných farmárov sa postavili Sme rodina a OĽaNO

Mesto Bratislava, polícia, mestská polícia aj mimovládne organizácie urobili podľa primátora všetko preto, aby protest neochromil mesto a aby farmári mali dostatok priestoru a príležitostí oboznámiť so svojimi požiadavkami politikov aj verejnosť.

„Rovnako ústretovo sa k nášmu mestu správali aj farmári. Rozumiem preto ich hnevu z výsledku dnešných rokovaní s ministerkami a ministrami, aj z niektorých výrokov na ich adresu. Od tohto momentu už mesto nemá možnosti priebeh a formu protestu ovplyvniť,“ podotkol na sociálnej sieti Vallo.

V stredu okolo 15.30 h pokračovali farmári na Tyršovo nábrežie v bratislavskej Petržalke, kam prišli v utorok (19. 2.) napoludnie na poľnohospodárskych strojoch a kde majú centrum protestu. Vo štvrtok (21. 2.) sa chcú farmári v Bratislave zúčastniť na zhromaždení na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Slovenskí vedci pripravujú 100-tisíc PCR testov