Jednou vetou

Trapas u Kisku: Šéf protokolu si môže vydýchnuť. Nie je to na vyhadzov

Novoročný obed prezidentov skončil trapasom

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Shutterstock

Novoročný obed troch prezidentov minulý týždeň mal byť príjemným stretnutím, dopadol však trapasom, za ktorý sa prezident Andrej Kiska musel Rudolfovi Schusterovi a Ivanovi Gašparovičovi ospravedlniť. Odborníci na protokol pripúšťajú, že je to chyba Kiskovho protokolu, nie však na toľko vážna, aby vyvodil zodpovednosť a odstúpil šéf protokolu Tomáš Ferko, ktorý je prezidentovi dokonca rodina.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok | Zdroj: canva.com

Zabudol na nich? Kňažko a Budaj bez vyznamenia od Kisku. Pre toto ich nedostali!

Novoročná tradícia v prezidentskom paláci – obed prezidentov prebiehal spočiatku pokojne. Ako predjedlo sa podávala kačacia terina s pomarančovou penou a čučoriedkovým želé, potom prišla na rad tekvicová polievka s kokosovým mliekom. Keď však prišiel rad na hlavný chod – srnčí chrbát – exprezidenti Schuster a Gašparovič prestali jesť. Kiskov tím si vopred nepreveroval, že bývalí prezidenti divinu nejedia zo zdravotných dôvodov a podľa niektorých tak prišlo k poriadnemu faux pas. Ako to vidia špecialisti na protokol?

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Známy český odborník na etiketu, Ladislav Špaček | Zdroj: Facebook

„Slušnosťou voči hostiteľovi je jedlo zjesť, alebo sa o to aspoň pokúsiť, pokiaľ nám nehrozí zdravotný problém ( čo u diviny rozhodne nehrozí, je to iba otázka preferencie chutí ). V každom prípade nedávame najavo, že niečo nejeme, tým sa dotkneme hostiteľa,“ vysvetlil známy český odborník na etiketu, Ladislav Špaček. „Pokiaľ nejeme rybu alebo divinu, je to naša súkromná odchýlka, ktorú by sme nemali deklarovať navonok ani na návšteve u priateľov, už vôbec nie pri bankete u prezidenta.“

Ako to vidia vo vnútri SMER-SD: kto bude ich prezidentským kandidátom?

Prečo si však prezidentský protokol vopred nepreveril, či sú vybrané jedlá v poriadku? „Vzhľadom na to, že obaja bývalí prezidenti už nie sú vo funkciách nepostupoval prezidentský protokol podľa pravidiel stanovených pre obedy a večere prezidentov a neoboznámil ich vopred s obedovým menu,“ komentoval Špaček. „U hláv štátu sa to pri štátnych návštevách robí, aby sa podobné trapasy vylúčili, ( niekedy môže ísť o alergie a pod. ). Obaja bývalí prezidenti sú súkromné osoby a preto nebol dôvod s nimi vopred konzultovať zloženie jednotlivých chodov. Protokol nemusel hostí konzultovať a hostia samozrejme nemali dávať najavo, že im jedlo nechutí alebo že ho nebudú jesť,“ vysvetlil Špaček exkluzívne pre hlavne.sk.

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

Bývalý hovorca Ivana Gašparoviča a odborník na etiketu, Marek Trubač | Zdroj: Facebook

Rovnako skúsený slovenský odborník na protokol, bývalý hovorca prezidenta Gašparoviča, Marek Trubač má na situáciu iný názor. Podľa Trubačových slov v Prezidentskom určite vedeli, že Gašparovič divinu nejedáva. Jedlo však pravdepodobne zabezpečovala externá firma, ktorú o výnimkách pri jedle nikto neinformoval. „Je to určite protokolárny prešľap, ale nemyslím si, že za to bude vyvodená zodpovednosť. Skôr je to ponaučenie pre protokol Prezidentského paláca, aby sa v budúcnosti informovali o preferenciách, či výluke jedál v prípade pozývaných VIP osôb. Je to bežná prax všade vo svete, že si protokol hostiteľa preveruje, čo vyslovene ich hosť nekonzumuje, resp. či je vegetarián, celiatik, alebo či nemá inú diétu,“ vysvetlil Trubač.

Fico chce byť ústavným sudcom. Čo na to hovoria prezidentskí kandidáti?

Rudolf Schuster | Foto: hlavne.sk

Záver obeda prezidenti ukončili s čokoládovou tortičkou s tvarohovou penou a čučoriedkami, ktorá bola podávaná ako dezert. „Veľmi ma mrzí, že nám nevyšiel výber obeda. Podávali sme divinu a nevedel som, že páni prezidenti nie sú príliš „divinoví“. Touto cestou sa im ospravedlňujem. Tento obed možno až tak nevyšiel,“ utešoval situáciu prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska. Rudolf Schuster si však z „chýbajúceho“ hlavného jedla ťažkú hlavu nerobil. Aspoň sme nepribrali,“ vyjadril sa po novoročnom obede.

„Ja som podobný trapas zažil v Kanade, keď ma ako veľvyslanca hostil tamojší guvernér. Na stoloch pripravili najlepšie morské plody, ale ja to nejedávam,tak sa mi ospravedlňoval, že si to nepreverili,“ zaspomínal si pre hlavne.sk exprezident Rudolf Schuster. Na Kiskov protokol sa veľmi nehnevá a dodáva:„O pánovi prezidentovi Kiskovi je známe, že má rád divinu, tak kuchár urobil najviac radosť jemu, aspoň sme sa mohli viac porozprávať,“ zľahčoval Schuster. Za vážne zlyhanie šéfa protokolu Tomáša Ferka, ktorý je zároveň prezidentovým príbuzným, to však nepovažuje. Avšak priznal, že do budúcnosti by mohli podobné stretnutia dôslednejšie pripraviť.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente