Jednou vetou

Trestné oznámenie prokurátora Špirka pre sabotáž odmietli

Vasiľ Špirko

foto: TASR

Trestné oznámenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka v súvislosti so sabotážou jeho vyšetrovania údajnej korupcie exministrov a policajných funkcionárov odmietli. Informovala o tom v stredu na blogu šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková s tým, že Špirko proti uzneseniu podáva sťažnosť.

aktualizované: 14:03

Trestné oznámenie na vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a vysokopostavených policajných funkcionárov podal Špirko 12. marca. Dôvodom bolo podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže. Mal informáciu, že bola nariadená jeho diskreditácia. „V súvislosti s vecami, ktoré som v tú dobu dozoroval, a to aj vrátane trestnej veci B.A. Haus… Konkrétnou osobou, ktorá mala nariadiť diskreditáciu prokurátora, je minister vnútra SR R. Kaliňák,“ vysvetlil vtedy Špirko.

Súd rozhodol: Bašternák je vinný, patrí do basy!

Jeho diskreditácia mohla podľa neho spočívať v tom, že došlo voči nemu k vzneseniu obvinenia, aby sa predišlo vyšetreniu závažných skutočností. Špirko pripomenul, že voči nemu bolo dvakrát vznesené obvinenie, pričom obe sa preukázali ako nezákonné.

Prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR ukončil preverovanie časti trestného oznámenia tak, že ho 31. októbra odmietol. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. „Do právoplatného skončenia trestného konania pred začatím trestného stíhania sa nebudeme bližšie vyjadrovať,“ reagovala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky