Jednou vetou

Tri štvrtiny Slovákov veria informáciám z médií, ktoré sledujú

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Informáciám, ktoré sú prezentované v sledovaných médiách, verí 76 percent Slovákov. Nadpolovičná väčšina (51 percent), si myslí, že verejnoprávne médiá sú objektívnejšie ako súkromné, no len štvrtina sa zaujíma o to, kto je vlastníkom médií. Preukázali to výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý pre CenPress – Centrum pre nezávislú a objektívnu žurnalistiku pripravila agentúra Focus.

„Prieskum potvrdil, že medzi kľúčové zdroje informácií o politickom a spoločenskom dianí patria televízie. S väčším odstupom nasledujú iné typy médií,“ priblížil ďalšie poznatky prieskumu Martin Slosiarik z agentúry Focus. Spomedzi vyše stovky spontánne uvedených médií 41 percent uviedlo, že ako zdroj informácií o politickom a spoločenskom dianí využíva TV Markíza, na druhom mieste sú oba kanály verejnoprávnej RTVS (33 percent), na treťom mieste TV JOJ (31 percent) a na štvrtom mieste TA3 (22 percent opýtaných). Až na piatom mieste nasleduje prvá rozhlasová stanica – Rádio Slovensko (13 percent), printové médium ako hlavný zdroj informácií o politickom a spoločenskom dianí, konkrétne Nový čas, uviedlo 12 percent opýtaných.

Prieskum o dlhodobej starostlivosti odhalil príplatky aj neochotu personálu

Prieskum zisťoval i názor na prestíž novinárskeho povolania v hodnotení slovenskej spoločnosti. Povolanie novinára zaostáva vo vnímaní váženosti povolania za profesiami, ako sú lekár, hasič, vedec, učiteľ, ale i poľnohospodár, na druhej strane je vyššie ako povolanie policajta, úradníka či kňaza. „Medzi najčastejšie uvedené dôvody, ktoré znižujú prestíž novinárov (v odpovedi 43 percent opýtaných), patria neobjektívnosť, zavádzanie či manipuláciu, k ďalším uvádzaným dôvodom nízkej prestíže novinárov patrí neetickosť, amorálnosť, snaha hľadať za každú cenu senzácie,“ ozrejmil Slosiarik.

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Smer-SD pred SaS a Sme rodina

Viac ako polovica opýtaných (54 percent) bola schopná uviesť meno, respektíve mená troch slovenských novinárov. „V spontánnych odpovediach uviedli viac ako 300 mien novinárov z rôznych typov médií s celoslovenskou i regionálnou pôsobnosťou,“ informoval sociológ. „Naopak, 46 percent ľudí si nevedelo spomenúť, respektíve uviesť meno konkrétneho novinára,“ dodal.

Zber dát v prieskume realizovali od 7. do 14. novembra 2018, oslovených bolo 1012 respondentov starších ako 18 rokov metódou osobného rozhovoru.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky