Jednou vetou

Triedený zber odpadov na Slovensku vzrástol o vyše 17 percent

Ilustračné foto

foto: TASR

Množstvo vytriedeného odpadu na Slovensku sa zvyšuje. Potvrdili to údaje ministerstva životného prostredia, pričom ide o prvé ucelené celoročné výsledky od zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

V roku 2017 bolo na trh uvedené približne rovnaké množstvo obalov a neobalových výrobkov ako v predchádzajúcom roku 2016, nárast triedeného zberu v obciach medziročne vzrástol až o 17,1 percenta.

Envirorezort uvažuje nad zavedením zálohovania PET fliaš, reťazce nie sú proti

Od roku 2016 sú výrobcovia a dovozcovia plne zodpovední za svoje výrobky a obaly aj potom, čo ich predajú spotrebiteľovi a stanú sa z nich odpady. Výrobca tak zodpovedá za svoj produkt počas celého životného cyklu, teda od štádia vývoja až po koniec životnosti výrobku a jeho obalu.

„Výrobcovia prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) financujú v obciach triedený zber odpadu, jeho dotriedenie, lisovanie, skladovanie a jeho následný zvoz na zhodnotenie a recykláciu,“ ozrejmila generálna riaditeľka OZV ENVI – PAK Hana Nováková. Občan teda za vytriedený odpad neplatí a ušetrené prostriedky môžu obce investovať napríklad do zabezpečenia zberu biologicky rozložiteľného odpadu.

Môže vás zaujímať

Školy vyzývajú študentov, aby išli voliť. Hlavným bodom strán má byť vysokoškolské prostredie