Jednou vetou

Tvrdenie Ondreja Dostála o spolupráci so Slovenskými brancami je lžou a urážkou

Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS).

Foto: TASR

Spájať, respektíve naznačovať spojenie medzi Maticou slovenskou (MS) s organizáciou Slovenskí branci je konšpiráciou, ktorá hrubo poškodzuje dobré meno verejnoprávnej ustanovizne a uráža jej takmer 29.000 členov po celom Slovensku. Vedenie MS to uviedlo v reakcii na vystúpenie poslanca za SaS Ondreja Dostála počas Hodiny otázok v NR SR vo štvrtok 14. júna.

„Medializované vyhlásenie, že MS spolupracuje na viacerých aktivitách so Slovenskými brancami, je klamstvom, rovnako tak i úvahy, že by zo štátnych dotácií pre MS mohla profitovať polovojenská či extrémistická organizácia,“ zdôraznila hovorkyňa MS Veronika Matušková.

Prečítajte si tiež: Ondrej Dostál chce sprísniť použitie dôkazov proti obetiam násilia

Inštitúcia je podľa jej slov pripravená bezodkladne poskytnúť súčinnosť Ministerstvu kultúry SR, aby preverilo matičné podujatia a aktivity financované zo štátnej účelovej dotácie. „Nové vedenie, zvolené v novembri 2017, sa už viackrát mediálne i verejne dištancovalo od akýchkoľvek polovojenských a extrémistických skupín, s ktorými nespolupracuje ani spolupracovať nebude,“ dodala.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) počas ostatnej Hodiny otázok v NR SR informovala, že dá preveriť, či Matica slovenská úzko spolupracovala s organizáciou Slovenskí branci. Reagovala tak na slová Dostála, ktorý naznačil, že cez dotácie pre Maticu slovenskú sa k štátnej podpore dostáva i extrémistická paramilitantná organizácia, s ktorou podľa Dostála Matica slovenská spolupracuje na viacerých akciách a aktivitách. „Nemám vedomosť o tom, že by Matica slovenská úzko spolupracovala s touto organizáciou, ale v každom prípade, aby ste dostali vyčerpávajúcu odpoveď, tak preverím tieto informácie a môžeme sa o tom porozprávať na nasledujúcej Hodine otázok,“ odpovedala Laššáková.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky