Jednou vetou

Účastníci Sviečkovej manifestácie preukázali obrovskú odvahu, vyhlási Kiska

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska si v pondelok pripomenul 31. výročie Sviečkovej manifestácie zapálením sviečky na Hviezdoslavovom námestí. V krátkom vyhlásení pre médiá ocenil najmä obrovskú odvahu účastníkov protestu, ktorí vedeli, že môžu byť perzekvovaní a ich rodiny môžu dlhé roky zažívať represie, a napriek tomu prišli.

Prezident tiež vyjadril účastníkom Sviečkovej manifestácie vďaku, že otvorili cestu k tomu, aby o rok a niečo neskôr prišla veľká demokratická zmena. „Aj vďaka nim dnes môžeme stáť v modernom, demokratickom a slobodnom Slovensku,“ myslí si Kiska. „To, ako ich polievali vodou, ako ich rozháňali, potom ich zavreli a bili, bolo typickou ukážkou toho, v akej dobe sme žili,“ dodal.

Ak bude zlyhávať fungovanie vlády, predčasné voľby by boli podľa Kisku prínosom

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa 25. marca 1988 konala Sviečková manifestácia, na ktorej sa zišli tisícky občanov z hlavného mesta i ďalších miest a obcí Slovenska. So sviečkami v rukách vyjadrili názor na nedodržiavanie ľudských a najmä náboženských práv vo vtedajšom Československu. Zhromaždenie sa stalo predzvesťou Nežnej revolúcie. Od roku 1993 je 25. marec Dňom zápasu za ľudské práva a zo zákona pamätným dňom Slovenskej republiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky