Jednou vetou

Únik daňových informácií firmy prezidenta Kisku prešetrí polícia, vyhlásil Kažimír

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska počas správy o stave republiky na pôde Národnej rade Slovenskej republiky.

Foto: TASR

Orgány činné v trestnom konaní majú vyšetriť, kto anonymne zverejnil daňové informácie týkajúce sa prezidenta SR Andreja Kisku. Po dnešnom stretnutí s hlavou štátu to avizoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

„Počas uplynulého víkendu sme identifikovali na základe údajov z informačného systému finančnej správy (IS FS) úzky okruh ľudí, ktorí prišli do kontaktu s dokumentmi zverejnenými minulý týždeň v médiách. Dnes ráno som informoval prezidenta republiky o zistených poznatkoch. Zistenia postúpime orgánom činným v trestnom konaní, aby tie vyšetrili, kto informácie anonymne zverejnil,“ uviedol v stanovisku pre médiá Kažimír.

Priblížil tiež, že vďaka informačnému systému je možné zistiť mená ľudí, dátumy a presné časy, kedy s dokumentmi prišli do kontaktu.

Finančná správa musí zostať nezávislá

„Samozrejme, je otázkou ďalšieho vyšetrovania, či k týmto informáciám mali prístup z titulu vykonávaných služobných úkonov,“ podotkol Kažimír s tým, že stále platí, že s predmetnými dokumentmi prišli do kontaktu okrem finančnej správy aj iné subjekty, či už išlo o kontrolovanú firmu, a iné príslušné štátne inštitúcie a orgány.

„S prezidentom sme sa zhodli v názore, že okolnosti tohto a podobných prípadov, ktoré vždy vyvolávajú mediálny záujem, nesmú mať dopad na odhodlanie pracovníkov finančnej správy zodpovedne si plniť svoje povinnosti- vrátane daňových kontrol ústavných činiteľov. Finančná správa musí zostať nezávislá a jej pracovníci majú a musia mať voľné ruky pre svoju prácu,“ dodal Kažimír.

Kiskovu firmu vyšetrovala polícia

Ministra financií prijal prezident v súvislosti s únikom zákonom chránených daňových informácií o firme, v ktorej je hlava štátu spolumajiteľom. Viaceré médiá mali dostať do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia.

Mali zistiť, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27 000 eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Podobný e-mail dostala i redakcia TASR.

Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin. Kiska ešte minulý týždeň na tlačovej konferencii vysvetlil, že daňový úrad mal iný názor ako firma KTAG na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú podľa hlavy štátu bežné, on osobne nemá čo skrývať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky