Jednou vetou

ÚNOS VIETNAMCA – Toto prinieslo stretnutie najvyšších ústavných činiteľov

Predseda vlády SR Peter Pellegrini, prezident SR Andrej Kiska, generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár a predseda parlamentu Andrej Danko

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

ÚNOS VIETNAMCA – Kaliňák splnil, čo sľuboval. Podrobil sa detektoru lži

Danko hovorí o zachovaní pokoja

„Je dôležité v takých vážnych situáciách zachovať pokoj a nechať konať príslušné orgány.“ V pondelok po stretnutí troch ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, ktorí sa stretli v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa z Bratislavy, to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Podľa jeho slov nie je možné ignorovať informácie, ktoré odznievajú v médiách, ale je dôležité, aby boli overené orgánmi činnými v trestnom konaní.

Premiér: Ministerka vnútra bude musieť zabezpečiť nestranné vyšetrovanie udalosti

„Môžem konštatovať, že apel, ktorý som dal v piatok (3.8.), aby sa táto záležitosť nepolitizovala, je veľmi dôležitý pre spoločnosť,“ povedal Danko. Ako dodal, každý z ústavných činiteľov má isté kompetencie a nemôže konať nad rámec toho, čo je dané v ústave. Pripomenul, že tak je to aj v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní.

Andrej Danko (zdroj: TASR) | Foto: TASR

„Chcel by som najmä opozíciu vyzvať na rozvahu a na zastavenie takých šialených emócií, ktoré dnes vidíme, vzájomné kriminalizovanie a obviňovanie,“ vyjadril sa Danko. Podľa neho je dôležité, aby sa overili skutočnosti, ktoré boli v médiách opísané. „Iná cesta ako komunikácia s orgánmi činnými v trestnom konaní v Nemecku a v rámci kompetencií, ktoré má generálny prokurátor a ministerka vnútra, nie je možná. Dovtedy nie je možné nikoho obviňovať,“ doplnil Danko. Predseda parlamentu víta iniciatívu prezidenta Andreja Kisku a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v tejto súvislosti.

Saková stratila dôveru prezidenta

Premiér vyžaduje nestranné vyšetrovanie okolností únosu 

„Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) bude musieť zabezpečiť nestranné vyšetrovanie okolností únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, je to jej hlavná úloha. Ak by tak nerobila, potom sú na mieste otázky, či by mali ministerku vnútra odvolať.“ Vyhlásil to v pondelok predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) pred stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

„Dnes bez toho, aby sme vedeli výsledky vyšetrovania alebo akékoľvek iné okolnosti, vyhlasovať, že jej niekto nedôveruje alebo dôveruje, je viac politika ako reálna skutočnosť,“ povedal premiér.

Ministerka Saková stratila dôveru prezidenta SR Andreja Kisku. Slovenská hlava štátu to uviedla po pondelkovom stretnutí s premiérom. Ministerka sa podľa Kisku správa, ako keby bola pravou rukou bývalého šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

Peter Pellegrini (zdroj: TASR) | Foto: TASR

Čižnár hovorí o zameraní na politické ciele

„Vystúpenie prezidenta SR Andreja Kisku k únosu vietnamského podnikateľa bolo viac zamerané na politické ciele.“ Uviedol to generálny prokurátor Jaromír Čižnár s tým, že na základe tohto vyhlásenia chcel zrušiť plánované stretnutie s prezidentom, predsedom Národnej rady (NR) SR Andrejom Dankom (SNS) a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ktoré sa napokon uskutočnilo.

Čižnár zdôraznil, že cieľom jeho stretnutia s ústavnými činiteľmi malo byť zabránenie eskalácii situácie okolo únosu vietnamského občana. „Zjavne sa najmä po vystúpení pána prezidenta začalo do toho miešať veľké politikum,“ zhodnotil Čižnár vyhlásenie Kisku po jeho stretnutí s Pellegrinim. Generálny prokurátor chcel po jeho slovách plánované stretnutie zrušiť, pretože podľa Čižnára je prezidentovi jasné, že skutok sa stal, napriek tomu, že ani sama prokuratúra to ešte nevie. Na stretnutí chcel poprosiť najvyšších ústavných činiteľov, aby z titulu svojich funkcií vniesli do veci pokoj.

Jaromír Čižnár. (ilustračná foto)
Jaromír Čižnár (foto: TASR)

Čižnár skonštatoval, že si vyprosí urážky o nečinnosti. Kiska mal mať preňho jedinú otázku, či bude vyšetrovanie objektívne. „Tak som mu povedal, že to mu garantujem, že bude,“ zdôraznil. Na stretnutí chcel ústavných činiteľov oboznámiť aj s postupmi, ktoré sú už naplánované vo veci vyšetrovania tejto kauzy. Generálny prokurátor priblížil, že kontaktoval kolegov z Českej republiky aj Nemecka, ktorí prisľúbili, že mu podajú informácie.

Saková nevidí dôvod, aby odstúpila z funkcie

Orgány činné v trestnom konaní do piatka (3.8.) minulého týždňa nedisponovali žiadnou konkrétnou vierohodnou informáciou o skutku, podotkol prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky. Zo žiadostí Nemecka podľa neho nevyplynula informácia, na základe ktorej by vznikla povinnosť konať aj na území SR. Čižnár zdôraznil, že túto vec bude osobne sledovať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky