Jednou vetou

ÚPN žiada od prokuratúry dokumenty o sviečkovej manifestácii

Archívna foto

Zdroj: TASR

Ústav pamäti národa (ÚPN) žiada Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby historikom sprostredkovala celý dokumentačný materiál týkajúci sa Sviečkovej manifestácie v roku 1988. Na stredajšej tlačovej konferencii pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia sviečkového zhromaždenia v Bratislave o tom informoval František Neupauer zo Sekcie vedeckého výskumu ÚPN.

Aktualizované 10:14

Dôvodom je, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti, ktoré sa nachádzajú v archíve prokuratúry. „Ide najmä o vyšetrovací spis Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava z roku 1990,“ priblížil Neupauer.

Žiadosť zástupcovia ÚPN podali v stredu na GP. V pripojenom liste, pod ktorý sa podpísali slovenskí historici, žiadajú, aby celý dokumentačný materiál viažúci sa k Sviečkovej manifestácii, vrátane zvukových, obrazových a fotografických materiálov a nachádzajúci sa v správe alebo archívoch Generálnej prokuratúry SR bol odovzdaný do archívu ÚPN alebo Slovenského národného archívu (SNA) a tak bol sprístupnený historikom a bádateľom na vedecký výskum a prehĺbenie poznatkov o tejto dejinnej udalosti.

Neupauer v tejto súvislosti poukázal i na možné riziko skartovania týchto materiálov. „Predsa len, od udalosti ubehlo už 30 rokov, skartačná prax každého archívu je iná. Ak by však došlo k zničeniu týchto materiálov, dejiny by to vnímali ako ničenie dokumentov o vlastnej novodobej histórii.“

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu