Jednou vetou

Určitý počet kandidátov na sudcov ÚS sa podľa E.Tomáša zrejme podarí zvoliť

Poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD)

Foto: TASR

Je vysoká pravdepodobnosť, že koalícia sa na utorkovej voľbe kandidátov na ústavných sudcov zúčastní a je vysoká šanca, že bude zvolený aspoň určitý počet kandidátov. Vyhlásil to poslanec parlamentu Erik Tomáš (Smer-SD). Existenciu dohody v koalícii v súvislosti s voľbou potvrdil predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák. Detaily dohody neuviedol. Poslanci majú kandidátov voliť po 17.00 h.

„Netrúfam si odhadnúť, koľko kandidátov bude zvolených a či to bude plný počet,“ uviedol Tomáš s tým, že pokračujú individuálne rokovania v koalícii. Poslanecký klub Smeru-SD sa má podľa neho stretnúť o 16.30 h. „Predpokladám, že už dovtedy bude všetko jasné,“ doplnil.

Harabin a Remišová: Nekompletnosť ústavného súdu im už prekáža z osobných dôvodov!

Bastrnák potvrdil, že dohoda v koalícii existuje. „Teraz musí ešte každý tú dohodu prebrať v kluboch,“ avizoval s tým, že v kluboch budú hovoriť, „ako ďalej“. Či sa lídri na Kolaičnej rade zhodli na menách alebo počte kandidátov, neuviedol.

Koalícia sa podľa Tomáša snaží vyrovnať s tým, že prezident SR Andrej Kiska pri predchádzajúcom rozhodnutí nevymenoval polovicu zvolených kandidátov, čím podľa Tomáša spôsobil právnu polemiku. „Táto polemika vznikla aj v odborných kruhoch a logicky sa preniesla aj na pôdu parlamentu a do koalície. Diskutuje sa o tom, či je správne zvoliť desať kandidátov alebo iný počet,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky