Jednou vetou

ÚŠP v súčastnosti neposkytuje informácie o vyšetrovaní vraždy Kuciaka

Ján Kuciak s priateľkou Martinou Kušnírovou

foto: TASR

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nebude v súčasnosti žiadnym spôsobom poskytovať informácie o stave vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej alebo ďalších úkonoch. Informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Zdôraznila, že zverejňovanie podrobností z vyšetrovania môže negatívne zasiahnuť do vyšetrovania a spochybniť jeho závery.

aktualizované: 14:11

Úrad špeciálnej prokuratúry si podľa Predajňovej plne uvedomuje záujem médií aj verejnosti o informácie o aktuálnom stave vyšetrovania. Upozornila, že prípravné konanie je zásadne neverejné.

„Zverejňovanie akýchkoľvek podrobností z prebiehajúceho vyšetrovania, najmä zverejňovanie neoverených informácií, domnienok či hypotéz, môže v konečnom dôsledku negatívnym spôsobom zasiahnuť do vyšetrovania a najmä spochybniť jeho závery,“ zdôraznila hovorkyňa s tým, že v danom prípade je záujem spoločnosti na riadnom zistení, usvedčení a potrestaní páchateľov nadradený záujmu o informácie o stave vyšetrovania.

Chaos a zmätok spôsobilo priznanie ďalšieho obvineného v kauze vraždy Kuciak

Predajňová doplnila, že v aktuálnom štádiu trestného konania nebude ÚŠP reagovať ani na otázky jednotlivých médií. „Uvedené informácie budú verejnosti poskytnuté v čase a vo forme, ktoré budú v súlade s účelom trestného konania,“ vysvetlila.

Vyšetrovací tím podľa Predajňovej aktívne vykonáva úkony trestného konania. „Ich výsledkom je zabezpečenie ďalších dôkazov, ktoré spolu s už zabezpečenými významným spôsobom napomôžu pri jednoznačnej identifikácii a usvedčeniu všetkých osôb, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na spáchaní uvedenej úkladnej vraždy,“ dodala.

Polícia našla zbrane na miestach, ktoré označil Marček

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Obvinených je zatiaľ päť osôb – Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán A. a Marian Kočner. Všetci obvinení sú vo väzbe.

Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára v polovici marca. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca ho spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Szabóa obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu