Jednou vetou

ÚŠP považuje Kočnera za jedného z podozrivých v objednávke vrážd prokurátorov

Mariana Kočnera predvádzajú na nitriansku pobočku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Vyšetrovateľ ho má vypočúvať v prípade rozšifrovanej SMS komunikácie v jeho mobile 13. augusta 2019 v Nitre

foto: TASR - Henrich Mišovič

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemá presvedčivé dôkazy o tom, že si Marian Kočner objednal vraždy prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica. Považuje ho však za jedného z podozrivých a ide podľa neho o otvorenú otázku. Zaznelo to na tlačovej konferencii v Pezinku.

Na otázku, aký bol motív na objednávku vraždy prokurátora Maroša Žilinku, uviedli prokurátori ÚŠP, že riešil veci, „ktoré sú priamo spojené s osobou Mariana K.“. V otázke pripravovanej vraždy Petra Šufliarskeho nechcel prokurátor motív komentovať, keďže ich podľa neho mohlo byť viacero, rovnako ako pri Lipšicovi. „Viete, aké tam boli vzťahy aj v minulosti,“ dodal však k nemu prokurátor.

Kočner komunikoval aj s predstaviteľmi štátnych orgánov

„Zatiaľ nemáme také dôkazy, ktoré by nás jednoznačne presvedčili o tom, že tento človek si tie vraždy skutočne objednal,“ odpovedal prokurátor ÚŠP na otázku, či je za objednávateľa vraždy prokurátorov a Lipšica považovaný Kočner.

Prokurátor ÚŠP reagoval aj na údajné spochybňovanie vyšetrovacieho tímu na Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorý tieto pripravované vraždy vyšetroval. „Vyšetrovatelia tohto úradu profesionálnym spôsobom zabezpečili všetky dôkazy, ktoré súviseli s prípravou vrážd,“ uviedol prokurátor.

Zsuzsovú a spol. by mohli obžalovať v priebehu pár týždňov

Dodal, že výpoveď Zoltána Andruskóa nie je jediným dôkazom. „Je tam výpoveď aj ďalšej osoby a rad nepriamych dôkazov, súvisiacich najmä s elektronickými dôkazmi, ktoré vyšetrovateľovi dali dôvod na vznesenie obvinenia voči týmto osobám,“ doplnil.

K vražde Šufliarskeho podľa prokurátorov nedošlo iba preto, lebo boli Alena Zsuzsová a spol. zadržaní v septembri 2018. Z prípravy vrážd prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho a advokáta Lipšica sú obvinení Alena Zsuzsová, Zoltán Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu