Jednou vetou

Ustanovenia zákona o prevode pôdy sú protiústavné

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Časti zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku sú v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR.

Zákon z roku 2014 sprísnil podmienky predaja a darovania poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.

K protiústavným patria podľa rozhodnutia pléna ÚS paragrafy o postupe pri prevode, zverejnení ponuky prevodu a overení a preukázaní podmienok nadobúdania vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.

MZ SR chcelo od farmafiriem návrhy na zlacnenie liekov, skoro žiadne neprišli

Právnu normu napadla na ÚS skupina 40 opozičných poslancov. Tí navrhovali vyhlásiť celý zákon za protiústavný.

V podaní mu vyčítali, že popiera princípy právneho štátu, predovšetkým princíp právnej istoty, a že súčasne nerešpektuje základné právo vlastniť majetok a právo užívať svoj majetok, ktorého súčasťou je aj právo nakladať so svojim majetkom.

Zákon bol prijatý ešte za ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD). Cieľom malo byť zamedziť špekulatívnym nákupom pôdy.

Jeden z kritikov, vtedajší nezaradený poslanec Martin Chren konštatoval, že zákon obmedzuje možnosť slovenských občanov predávať poľnohospodársku pôdu.

Dozvie sa niekedy rodina pravdu o smrti Haliny? „Polícia fatálne zlyhala,“tvrdí bývalý vyšetrovateľ NAKA

„Pri predaji musia absolvovať byrokraticky náročné úkony a uprednostniť existujúcich farmárov zo svojho okolia,“ vyhlásil.

Verdikt ÚS padol na neverejnom zasadnutí pléna. K bodu výroku rozhodnutia o protiústavnosti častí zákona pripájajú odlišné stanovisko sudcovia Ivetta Macejková, Milan Ľalík a Peter Brňák.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky