Jednou vetou

Ustanovujúca schôdza parlamentu s mimoriadnymi opatreniami

Budova NRSR

autorská koláž hlavne.sk, Foto: TASR

Prvá schôdza parlamentu bude pravdepodobne tento alebo na budúci týždeň.

Ustanovujúca schôdza parlamentu sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení v súvislosti s koronavírusom. Poslanci, predpokladajú, že sa budú v budove Národnej rady SR pohybovať v ochranných rúškach a zrejme aj v rukaviciach.

Ochrana prvoradá

„Zatiaľ nie sú žiadne aktuálne informácie ku schôdzi. Do 30. marca musí byť. Možno prebehne za prísnych hygienických podmienok, to znamená ochranné rúška a rukavice,“ povedal poslanec Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) Erik Tomáš.

Podľa poslanca zvoleného za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondreja Dostála priebeh schôdze bude štandardný „až na technické okolnosti“.

Čaputová rozhodne či tento, alebo budúci týždeň

Termín ustanovujúcej by mala oznámiť prezidentka Zuzana Čaputová dnes po stretnutí s budúcim premiérom Igorom Matovičom a dosluhujúcim predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Neoficiálne sa hovorí o tom, že schôdza by sa mohla uskutočniť ešte tento týždeň alebo začiatkom budúceho týždňa. Podľa ústavy ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR zvoláva prezident tak, aby sa uskutočnila do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.

Kvôli Korona vírusu asi bez novinárov

Zatiaľ sa nevie, či na schôdzi budú v poslaneckej snemovni prítomní aj novinári alebo bude možné schôdzu sledovať cez online prenos na internete. Kancelária Národnej rady SR minulý týždeň vo štvrtok oznámila, že vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 je budova parlamentu v núdzovom režime. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom kancelárie parlamentu a poslancom.

Na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR (NR SR) budú novozvolení poslanci skladať ústavou predpísaný sľub do rúk končiaceho predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), čím sa formálne ujmú mandátov. Plénum si tiež zvolí vedenie parlamentu a výborov, do ktorých rozdelí jednotlivých poslancov.

Priebeh poslaneckého sľubu

Poslanec skladá na ustanovujúcej schôdzi parlamentu sľub tak, že po verejnom prečítaní textu sľubu položí pravú ruku na ústavu, povie slovo „sľubujem“ a podá ruku doterajšiemu predsedovi národnej rady. Poslanec svojím podpisom potvrdí zloženie sľubu, následne sa oficiálne ujíma svojej funkcie a začína vykonávať svoj mandát.

Ďalšou povinnosťou národnej rady je schválenie volebného poriadku, v ktorom sa upravia podrobnosti o hlasovaní a o voľbách na ustanovujúcej schôdzi. Tento volebný poriadok sa uplatní aj počas celého volebného obdobia.

Okrem šéfa parlamentu volia poslanci aj ďalších

V najvyššom zákonodarnom orgáne Slovenskej republiky sa okrem funkcie predsedu parlamentu volia aj jeho štyria podpredsedovia, pričom ako býva zvykom, jeden post podpredsedu prináleží opozícii. Šéfa zákonodarného orgánu volia poslanci v tajnom hlasovaní a musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Do zvolenia nového predsedu parlamentu riadi schôdzu doterajší predseda NR SR. V pléne sa vytvoria aj poslanecké kluby jednotlivých politických strán a taktiež sa obsadia funkcie predsedov a členov parlamentných výborov.

Po úvodnom zasadnutí parlamentu podá končiaca vláda do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej demisiu. Tá vzápätí vymenuje novú vládu na čele s lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorom Matovičom. Nový kabinet potom musí do 30 dní predstúpiť pred parlament s programovým vyhlásením a získať dôveru nadpolovičnej väčšiny snemovne.

Budúca koalícia

Na základe výsledkov parlamentných volieb z 29. februára sa do NR SR dostalo celkovo šesť politických strán a hnutí. Líder víťazného hnutia OĽaNO Igor Matovič dostal 4. marca od prezidentky poverenie na zostavenie vlády. V piatok sa Matovič definitívne dohodol s hnutím Sme rodina a stranami Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. V parlamente tak bude budúca štvorkoalícia disponovať ústavnou väčšinou – 95 poslaneckými mandátmi. Strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) budú v pléne pôsobiť v role opozície.

Termín ustanovujúcej schôdze parlamentu zatiaľ prezidentka neurčila. Môže ho ovplyvniť aj vývoj situácie okolo koronavírusu. Budova NR SR je navyše aktuálne v núdzovom režime. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom NR SR a poslancom zákonodarného orgánu.

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic