Jednou vetou

Ústava sa nedá meniť, že niečo vymyslíte na pive, tvrdí Remišová

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová

Foto: TASR

Ústava SR sa nedá meniť tak, že sa niečo vymyslí na pive. Taká je reakcia predsedníčky opozičného hnutia OĽaNO Veroniky Remišovej na margo nedávneho návrhu vládnej strany Smer-SD, podľa ktorého by ústavných sudcov mal voliť parlament 90 hlasmi. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Poukazuje na to, že rok sa o zákone debatuje s ministrom, téme sa venujú taktiež odborná verejnosť aj právnici. Následne v auguste schváli zákon vláda, v parlamente zaň zahlasujú všetci členovia vládnej koalície a potom príde vládny Smer-SD s úplne iným návrhom.

Smer-SD chce, aby ústavných sudcov volil priamo parlament

„Hovorím, takto sa predsa riadiť štát nedá. Nedá sa meniť ústava tak, že si niečo vymyslíte pri pive. Pretože ústava je základný dokument štátu, k nemu treba mať úctu. Nie teraz prichádzať s návrhmi, ktoré sa majú vyriešiť za dva mesiace,“ skonštatovala Remišová. Za absurdné považuje tvrdenia o obrovskej ústavnej kríze, keďže o výmene deviatich sudcov sa vie už 12 rokov.

Na otázku, či verí, že predseda Smeru-SD Robert Fico chce ísť na Ústavný súd SR, odpovedala, že jeho motivácie nepozná, ale môže to byť jednou z možností. Druhou môžu byť podľa nej aj osobné antipatie voči prezidentovi Andrejovi Kiskovi. „To by nemalo byť v žiadnom prípade dôvodom na takéto závažné zmeny. Je to jednoducho neprijateľné,“ myslí si Remišová. Tej síce menovanie väčšinou hlasov neprekáža, avšak nie pri zmene celého systému.

Remišová: Kľúčovou požiadavkou OĽaNO je voľba sudcov ÚS ústavnou väčšinou

Vyjadrenia o „vymýšľaní pri pive“ si predseda koaličnej strany Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár vyprosuje, keďže sa nič také nedeje. „To, že koaličný partner príde s nejakým návrhom, o ktorom sme nerokovali, to je jeho vec. Že to neprejde u nás, to je zasa naša vec,“ poznamenal Bugár, podľa ktorého by zmena podľa návrhu koaličného partnera, teda aj s „vyšachovaním“ prezidenta z celej veci, cez klub Most-Híd neprešla.

Nemyslí si, že bývalý premiér ašpiruje na ústavný súd, okrem toho vraj takú možnosť už mal a nerozhodol sa pre ňu. „Viete si predstaviť, že po tom, čo sa stalo, že dostane 90 hlasov? Však rozmýšľajme predsa, na to máme mozgové závity,“ povedal Bugár.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra