Ústavný súd bude môcť riešiť volebné sťažnosti až po doplnení pléna

Ústavný súd SR

foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR bude môcť rozhodovať o prípadných sťažnostiach na nezákonnosť a neústavnosť volieb prezidenta SR až po doplnení jeho pléna, ktoré je v súčasnosti pre chýbajúcich sudcov nefunkčné. TASR to potvrdila ústavná sudkyňa Jana Baricová vykonávajúca úlohy predsedu ÚS.

ÚS má aktuálne štyroch z celkového počtu 13 sudcov, keďže deviatim sudcom sa v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Národná rada SR zatiaľ nezvolila žiadnych kandidátov, z ktorých má prezident SR vymenovať chýbajúcich sudcov ÚS.

 „V prípade, že bude ústavnému súdu doručený návrh na začatie konania vo veci, v ktorej je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu – vrátane prípadných sťažností na nezákonnosť a neústavnosť prezidentských volieb – takýto návrh sa zaeviduje a pridelí sa mu evidenčné číslo. Treba však podotknúť, že ústavný súd je spôsobilý konať v pléne a uznášať sa, ak je na rokovaní a rozhodovaní pléna ústavného súdu prítomná aspoň nadpolovičná väčšina všetkých sudcov ústavného súdu, teda najmenej sedem sudcov. Vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu, je preto nevyhnutné počkať na jeho doplnenie,“ uviedla Baricová.

Výsledky prezidentských volieb zverejnia podrobnejšie ako v minulosti

Podľa zákona o ÚS návrh na začatie konania vo volebných veciach možno podať do desiatich dní po vyhlásení výsledku volieb. ÚS má rozhodnúť o návrhu na začatie konania o ústavnosti a zákonnosti volieb prezidenta do 90 dní od doručenia návrhu. „Ide však len o poriadkovú lehotu, ktorá nebráni ústavnému súdu preskúmať ústavnosť volieb na základe podanej volebnej sťažnosti aj po lehote 90 dní,“ konštatovala Baricová.

V prípade volebných sťažností ÚS podľa nej urobí všetko pre to, aby splnil svoju úlohu. „Hneď, ako bude doplnené plénum a dôjde sťažnosť na nezákonnosť a neústavnosť prezidentských volieb, ústavný súd sa ňou bude zaoberať,“ dodala.

Sudcami ÚS sú v súčasnosti Jana Baricová, Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš. Funkčné obdobie sa vo februári skončilo aj dovtedajšej predsedníčke ÚS Ivette Macejkovej. Baricová, ktorá je ústavnou sudkyňou od roku 2014, vykonáva úlohy predsedu ÚS od 1. marca.

Môže vás zaujímať

Minister Lajčák ocenil štyri slovenské osobnosti a jednu mimovládnu organizáciu